Punctele sunt cele mai importante acum, iar Minaur le-a luat pe toate

Etapa a 19-a din Liga Zimbrilor s-a disputat în Baia Mare. CS Minaur a jucat marți dimineața cu CS Magnum Botoșani, o echipă care avea un singur punct din precedentele 16 meciuri, punct cu care a rămas și după întâlnirea cu Minaur. Băimărenii n-au jucat strălucit, însă cele trei puncte au fost esențiale pentru a rămâne în grupul de frunte, mai ales după ce Timișoara și Buzău au pierdut.

Am avut două echipe cu mari probleme de efectiv, care s-a străduit să dea totul pe teren în lupta pentru puncte. Moldovenii au venit în Baia Mare cu nouă jucători de câmp. Jocul a fost foarte echilibrat, niciuna dintre echipe nereușind o desprindere decisivă, chiar dacă au fost pe rând la conducere. Practic, cea mai mare diferență de scor s-a consumat în min. 12, când scorul a fost 6-3 pentru Minaur. Oaspeții au egalat destul de repede, la 7, apoi am avut două incidente care s-au soldat cu cartonașe roșii și albastre. Mai întâi a văzut “roșu” portarul Ionuț Ciobanu, care a ieșit imprudent la un contraatac al oaspeților și s-a ciocnit de Vamanu (24). Imediat a urmat “roșu” pentru Lazurcă, care a l-a lovit în figură pe Răzvan Pop de la 7m. La pauză a fost 11-9 pentru Minaur și speram să nu mai fie vreo problemă până la final.

Nici după pauză n-a fost cine știe ce joc, oaspeții agățându-se de orice se poate, ba chiar având de câteva ori avantaj pe tabela de marcaj. Ultima oară la 19-20 (49), după care au venit trei goluri marcate consecutiv de Minaur. Cu cinci minute înainte de ultimul fluier, Adomnicăi a adus din nou egalitatea pe tabelă, 23-23, însă Bera a reușit să în scrie ultimele două goluri ale partidei și să păstreze punctele în Baia Mare.

CS Minaur Baia Mare – CS Magnum Botoșani: 25-23 (11-9)
  • Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare
  • Arbitri: Adrian Nacu – Adrian Rucoi (Târgu Mureș). Observator FRH: G. Cândea (Sibiu)
  • Aruncări de la 7m: 3-4 (transformate: 2-3; au ratat: Buzle / Lazurcă). Minute de eliminare: 10-10 (în min. 24 Ciobanu a fost descalificat / în min. 24 a fost descalificat Lazurcă)
  • CS Minaur: Ionuț Ciobanu (3 intervenții), Răzvan Pop (5 intervenții, a apărat 2 de 7m, a marcat 2 goluri) – Mihai Dobra 5, Andrei Buzle 5, Daniel Bera 5 (2 din 7m), Sergiu Makaria 2, Tomas Cip 2, Albert Cristescu 2, Georgel Haiduc 1, Ionuț Ramba 1, Robert Nagy, Daniel Mureșan, Mihai Bușecan, Milan Kotrc, Paul Oargă. Antrenor: Adrian Petrea.
  • Botoșani: Crăciunescu, Nicolaevici – M. Negru 9, Vamanu 4, Adomnicăi 4 (2 din 7m), Lazurcă 2 (unul din 7m), Szasz 2, Lakovic 1, Fărcaș 1, Lazoreac, Lesniuc. Antrenor: Florin Ciubotariu.
Etapa 19 (Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare)

4. CSM București – 36p (509-464) – 18
  5. Minaur Baia Mare – 34p (399-354) – 17
  6. Steaua București – 27p (449-427) – 18
  7. CSM Focșani – 27p (359-367) – 18
  8. Poli Timișoara – 25p (331-344) – 18
  9. ACS HC Buzău – 23p (436-435) – 17
  10. CSM Vaslui – 22p (468-499) – 18
  11. CSU Suceava – 17p (412-454) – 18
  12. CSM Bacău – 15p (308-367) – 16
  13. CSM Făgăraș – 15p (400-464) – 18