Minaur speră să vină cu un rezultat bun de la Belgrad

CS Minaur a obținut calificarea în turul III al EHF European Cup, după ce a trecut cu victorii în dublă manșă de Hapol Ashdod (Israel) și de Lokomotiv Gorna Oriahovița (Bulgaria). La tragerea la sorți, Minaur “a primit ca adversară” pe Rukometni Klub Partizan Belgrad (Serbia). Primul joc va avea loc sâmbătă, 27 noiembrie, de la ora 21.00 (22.00 ora României), la Belgrad, în timp ce manșa retur se va disputa sâmbătă, 4 decembrie, de la ora 18.00, în Sala Polivalentă “Lascăr Pană”.

Partida de mâine va avea loc în Sportski Centar Vozdovac (cu spectatori), prima manșă din turul III al EHF European Cup. Jocul va fi arbitrat de bulgarii Georgi Doychinov și Yulian Gorețov, în timp ce delegat EHF va fi grecul Stepan Partemian.

Minaur a plecat spre Belgrad cu autocarul, joi dimineața. Băieții antrenați de Alexandru Sabou încearcă să obțină cu rezultat bun, care să le confere șanse de calificare în turul 4 (optimile de finală).

Partizan a jucat și ea în turul al doilea, reușind sa elimine pe HC Berchem (Luxemburg), dupa 33-22 pe teren propriu și 30-31 în deplasare. În Serbia, campionatul este structurat pe două grupe a câte opt echipe fiecare, iar Partizan face parte din Grupa B, unde ocupă primul loc, cu nouă victorii și două rezultate de egalitate în cele 11 meciuri disputate. Sezonul trecut, Partizan a terminat pe locul al doilea, dupa Vojvodina Novi Sad.

Lotul CS Minaur (statistica în cupele europene)
  • Portari: Anton Terekhov (3/0), Barna Buzogany (4/0), Răzvan Pop (2/0)
  • Extremă stânga: Milan Kotrc (4/31), Daniel Bera (2/10), Sergiu Makaria
  • Inter stânga: Andrei Buzle (4/18), Stevan Vujovic (3/15), Alexandru Csepreghi
  • Centru: Stefan Vujic (4/9), Călin Căbuț (4/8), Erik Pop (2/3), Mihai Dobra (2/7)
  • Inter dreapta: Anderson Mollion da Silva (3/5)
  • Extremă dreapta: Tomas Cip (4/18), Tudor Buguleț (4/6)
  • Pivot: Ștefan Huta (3/6), Gabriel Massuca Teca (4/3), Robert Nagy (4/7), Mihai Bușecan (2/0)
  • Antrenor: Alexandru Sabou
Lotul echipei Partizan Belgrad
  • Portari: 12. Acum Belosevac (19 ani), 21. Andrej Colovic (22 ani), 79. Srdan Djordjevic (42 ani), 1. Ivan Mihajlov (21 ani), 16. Andrej Trnavac (22 ani)
  • Extremă stânga: 27. Aleksa Maksic (22 ani, 7 goluri), 10. Boris Radivojevic (23 ani, 4 goluri)
  • Inter stânga: 2. Luka Dragovic (26 ani, 2 goluri), 18. Nemanja Gojkovic (21 ani), 33. Stefan Petric (20 ani, 9 goluri), 3. Milomir Radovanovic (25 ani, 4 goluri), 19. Nicola Zecevic (19 ani, 4 goluri)
  • Centru: 8. Novak Bajceta (Muntenegru, 21 ani), 20. Nenad Mandic (30 ani), 24. Uros Mitrovic (37 ani), 6. Djordje Pisaric (22 ani, 4 goluri), 25. Veljko Popovic (21 ani, 3 goluri)
  • Inter dreapta: 15. Nikola Ivanovic (22 ani, 8 goluri), 14. Aleksandar Stojanovic (38 ani, 3 goluri)
  • Extremă dreapta: 17. Uros Kojadinovic (21 ani, un gol), 5. Nemanja Zivkovic (26 ani, 7 goluri)
  • Pivot: 22. Ivan Micic (21 ani, 6 goluri), 13. Martin Varga (21 ani, un gol)
  • Antrenor: Nenad Maksic
Programul jocurilor din turul III
  • Alingsas HK (Suedia) – HC Tallinn (Estonia)
  • RK Partizan (Serbia) – CS Minaur Baia Mare (România)
  • KH Besa Famgas (Kosovo) – Potaissa Turda (România)
  • ZRHK Tenax Dobele (Lituania) – PAOK Salonic (Grecia)
  • Handball Esch (Luxemburg) – Baekkelaget Handball Elite (Norvegia)
  • Accademia Conversano (Italia) – Naerbo IL (Norvegia)
  • Sabbianco Anorthosis Famagusta (Cipru) – HCB Karvina (Cehia)
  • SKIF Krasnodar (Rusia) – MSK Povazska Bystrica (Slovacia)
  • Ramhat Hashrom (Israel) – IFK Skovde (Suedia)
  • Drammen HK (Norvegia) – Dukla Praga (Cehia)
  • Suhr Aarau (Elveția) – RK Jeruzalem Ormoz (Slovenia)
  • Bianco Monte Drama (Grecia) – HC Victor (Rusia)
  • Talent tim Plzenskeho kraje (Cehia) – HC Robe Zubri (Cehia)
  • CSM Focșani (România) – Haukar Hafnarfjordur (Islanda)
  • SGAU Saratov (Rusia) – Polva Serviti (Estonia)
  • Besiktas Istanbul (Turcia) – SKA Minsk (Belarus)