Minaur întâlnește CSM Făgăraș în optimile Cupei României (marți, ora 15.50, TVR 2)

Luni s-au disputat jocurile din primul tur al Cupei României la handbal masculin. Minaur a fost exceptată de la meciul din primul tur, fiind pe poziția a cincea în Liga Zimbrilor în momentul tragerii la sorți. Astăzi, de la ora 15.50, în direct la TVR 2, băimărenii vor întâlni pe CSM Făgăraș, echipă ce a retrogradat la finele sezonului, în optimile de finală.

Partidele din optimi se dispută în București, în sălile Apollo și Rapid. |n primul tur, CSM Făgăraș a învins cu 35-31 pe CS Medgidia, echipă din al doilea eșalon. De remarcat că Medgidia a condus la pauză cu 18-15.

Joi vor avea loc sferturile de finală, tot în București, iar dacă Minaur merge mai departe va întâlni câștigătoarea din meciul CSM Bacău și CSM Alexandria (nou promovată în Liga Zimbrilor). Mai apoi, sâmbătă și duminică vom avea turneul Final Four.

Turul 2 (marți, 25 mai)
  • CSM Bacău – CSM Alexandria (sala Apollo, 10.30). Arbitri: N. Costache (București) – A. Vasile (Ploiești)
  • CSU Constantin Brâncuși Târgu Jiu – AHC Potaissa Turda (sala Rapid, 10.30). Arbitri: N. Chirițoiu – L. Neagu (Ilfov)
  • Magnum Botoșani – Dobrogea Sud Constanța (sala Apollo, 13.10). Arbitri: M. Ciutacu (București) – A. Stamatoiu (Rm. Vâlcea)
  • CSM București – CSM Vaslui (sala Rapid, 13.10). Arbitri: I. Ghiță – S. Topliceanu (Constanța)
  • SCM Politehnica Timișoara – HC Buzău (sala Apollo, 15.50). Arbitri: L. Cruceru (Drobeta Turnu Severin) – A. Eremia (Tg. Jiu)
  • CS Minaur Baia Mare – CSM Făgăraș (sala Rapid, 15.50, TVR 2). Arbitri: Theodor Șerbu – Andrei Vasilescu (București). Observator FRH: Constantin Din (București)
  • Steaua București – CSU Suceava (sala Apollo, 18.25). Arbitri: A. Drăgănescu (Tg. Jiu) – F. Rădulescu (Drobeta Turnu Severin)
  • Dinamo București – CSM Focșani (sala Rapid, 18.25, TVR 1). Arbitri: D. Basso – F. Tofan (Galați)