Minaur “iernează” pe podium după victoria cu CSM București

Vineri seara, Sala “Apollo” din capitală a fost gazda meciului dintre CSM București și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 15-a din Liga Zimbrilor. A fost ultima partidă oficială din acest an pentru cele două echipe, întrecerea internă urmând să se reia în debutul lunii februarie a anului viitor. A fost un joc derby, între două echipe aflate la egalitate de puncte înaintea rundei, un meci care a fost câștigat de Minaur, pe deplin meritat, chiar dacă în prima parte nu am prestat cel mai bun joc.

Am avut un meci viu disputat, cu răsturnări de scor, cu multe eliminări, ambele echipe dorind să încheie anul pe podium. După 1-2 (4), Minaur face multe greșeli pe faza de atac, nu reușește să țnscrie timp de opt minute, noroc că nici CSMB nu bifat prea multe la eficiență: 5-2 (12),. Căbuț “aplică” încă din start la titlul de omul meciului (pe care credem că-l merită pe deplin), Terekhov ține și el în joc echipa, dar Minaur nu reușește să se apropie decisiv de echipa gazdă. Fără îndoială, o primă repriză destul de subțire.

Partea a doua aduce doar Minaurul de la cabine, CSMB pierzând 10 minute de atac, timp în care au ratat din orice poziție, inclusiv două aruncări de la 7m. Din fericire, Baia Mare a avut aparatul de taxat al ea și a făcut 14-17 (40). Ungureanu vede roșu, apoi Szasz se accidentează și gazdele au doi apărători de nădejde mai puțin. Mai intervin și alte eliminări, dar aici n-a prea fost nimeni pe plus, pentru că am încasat și noi tot cam la fel. După două ratări din extremă, câte una de pe fiecare parte, CSMB egalează la 18 și ne gândim la deplasarea de la Suceava (min. 44). Nu se mai întoarce roata (rolul ei este să se învârtă) Minaur ține de un avantaj fragil, iar când apărarea nu merge, “se sacrifică” Buzogany și Terekhov să rezolve cazul. La 25-26 Vujovic aruncă în bară, apoi Dodică ratează 7m în fața lui Terekhov și Mollino înscrie pentru 27-25 cu două minute și cinci secunde înainte de final. Vujic comentează (nu știm care o fi fost mobilul), încasează două minute, apoi Anton prinde de două ori la Dodică și la Rotaru. Același Rotaru vede “roșu”, iar Căbuț înscrie din nou de la 7m și liniștește meciul de tot, chiar dacă până la final se mai înscrie de trei ori.

Vacanță plăcută, băieți! Și să veniți cu putere de muncă în februarie, pentru că va fi nevoie. Minaur poate cuceri și în acest sezon o medalie națională.

CSM București – CS Minaur Baia Mare: 27-29 (14-11)
  • Sala “Apollo” din București; cca 300 spectatori
  • Arbitri: Iulian Ghiță – Sebastian Topliceanu (Constanța). Observator: Viorel Vicea (București)
  • Aruncări de la 7m: 7-7 (transformate: 3-6; au ratat: Csepreghi 2, Ioannou, Dodică / Vujovic). Minute de eliminare: 16-14 (Ungureanu 3, Rotaru 3, Mitu, Duță / Vujic 2, Fotache 2, Mollino, Vujovic, Cip – Ungureanu a fost descalificat în min. 41 pentru trei eliminări; Rotaru a fost descalificat în. min. 60 pentru trei eliminări)
  • CSM București: Vitali Șimanski (10 intervenții), Mihai Merlă – Tudor Botea 4, Roman Dodică 4 (unul din 7m), Alexandru Csepreghi 4 (2 din 7m), Nicolae Ungureanu 3, Grigorios Ioannou 3, David Voica 2, Adrian Rotaru 2, Chike Onyejekwe 2, Andrei Mitu 1, Andras Szasz 1, Dan Duță 1, Călin Hossu, Mihai Nica. Antrenori: Eliodor Voica, Bogdan Voica
  • Minaur: Anton Terekhov (14 intervenții, a apărat și un 7m), Barna Buzogany (o intervenșție, a apărat și 2 de 7m) – Călin Căbuț 10 (3 din 7m), Stevan Vujovic 8 (3 din 7m), Milan Kotrc 3, Robert Nagy 2, Stefan Vujic 2, Anderson Mollino da Silva 1, Viorel Fotache 1, Daniel Bera 1, Bogdan Mănescu 1, Gabriel Massuca Teca, Artem Kozakevych, Tomas Cip, Nemanja Ratkovic, Erik Pop (nu a jucat). Antrenor: Alexandru Sabou
Etapa a 15-a
  • HC Buzău – SCM Politehnica Timișoara: 27-29
  • CSM București – CS Minaur Baia Mare: 27-29
  • CSM Vaslui – CSM Oradea (sâmbătă, 10 decembrie. 18.00). Arbitri: Teodor Șerbu – Adrian Vasilescu (București). Observator: Viorel Dobre (București)
  • Potaissa Turda – CSM Odorheiu Secuiesc (sâmbătă, 18.00). Arbitri: Anton Drăgănescu (Tg. Jiu) – Florin Rădulescu (Drobeta Turnu Severin). Observator: Ion Aldica (Bistrița)
  • CSM Bacău – CSM Focșani (sâmbătă, 18.00). Arbitri: Adrian Georgescu – Mihai Moldoveanu (Constanța). Observator: Gheorghe Bejinariu (Pitești)
  • Dinamo București – CSU Suceava (duminică, 11 decembrie, 12.00). Arbitri: Daniel Basso – Florin Tofan (Galați). Observator: Octavian Pripas (Rm. Vâlcea)
  • CSM Constanța – Steaua București (duminică, 17.30, Pro Arena). Arbitri: Bogdan Stark (București) – Romeo Ștefan (Ploiești). Observator: Marius Brumaru (Focșani)

Clasament

1. Dinamo București – 42p (523-401) – 14
  2. Minaur Baia Mare – 33p (437-399) – 15
  3. CSM Constanța – 32p (415-364) – 14
  4. CSM București – 30p (444-412) – 15
  5. Steaua București – 28p (417-394) – 14
  6. CSM Focșani – 24p (387-389) – 14
  7. Potaissa Turda – 22p (402-405) – 14
  8. CSM Bacău – 20p (405-423) – 14
  9. CSU Suceava – 17p (424-421) – 14
  10. ACS HC Buzău – 16p (424-439) – 15