Derby-ul este la Constanța, meci transmis în direct la TVR 2 (duminică, ora 11.00)

Duminică dimineața, de la ora 11.00, în direct la TVR 2, se va disputa partida de handbal masculin dintre Dobrogea Sud Constanța și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 6-a din Liga Zimbrilor. Un derby al întrecerii interne, între două echipe care sunt vecine de clasament și care au pierdut în campionat un singur joc până acum, ambele în fața echipei Dinamo.

Constanța a disputat doar patru partide până în acest moment: 21-19 cu CSM București (deplasare), 31-24 cu Buzău, 28-19 cu Potaissa (deplasare) și 22-30 cu Dinamo (deplasare). Are și o restanță, cu Steaua, care va avea loc pe 14 octombrie.

Constanța a mai jucat patru meciuri în EHF European League: 27-23 și 31-28 cu Csurgoi (Ungaria) – primul tur; 14-25 și 26-20 cu Orlen Wisla Plock (Polonia) – turul al doilea

Lotul Dobrogea Sud Constanța
  • Portari: Dan Vasile (4/1), Gabriel Preda (4/0), Alexandru Chilianu (1/0)
  • Extremă stânga: Alexandru Andrei (4/18), Mihai Loghin (4/1)
  • Inter stânga: Andrei Bruj (1/0), Irakli Chikovani (3/10), Gabriel Ilie (4/9), Vitali Komogorov (4/6), Martin Vegar (4/1)
  • Centru: Liviu Caba (4/4), Leon Raso (4/8)
  • Inter dreapta: Marko Buvinic (4/15), Ionuț Stănescu (4/2)
  • Extremă dreapta: Ionuț Nistor (4/10), Strahija Stankovic (4/9), George Ștefan
  • Pivot: Zoran Nikolic (4/6), Daniel Susanu (4/3)
  • Antrenori: Djordje Cirkovic, George Buricea

Minaur a pierdut în prima etapă cu Dinamo, după care au urmat patru victorii în Liga Zimbrilor și două în EHF European Cup. Asta înseamnă șase victorii la rând și sperăm ca seria să nu se încheie aici. Minaur va mai juca în cupele europene pe 22 și 23 octombrie, cu Hapoel Ashdod (Israel), ambele meciuri în Baia Mare, de la ora 16.00.

Lotul CS Minaur
  • Portar: Anton Terekhov (5/0), Barna Buzogany (4/0), Răzvan Pop (3/0)
  • Extreme stânga: Daniel Bera (5/11), Milan Kotrc (5/17 – 3 din 7m), Sergiu Makaria (1/0)
  • Inter stânga: Andrei Buzle (5/13), Stevan Vujovic (3/10), Alexandru Csepreghi
  • Centru: Stefan Vujic (4/13), Călin Căbuț (5/21 – 9 din 7m), Mihai Dobra (5/0), Erik Pop (4/3 – unul din 7m)
  • Inter dreapta: Anderson Mollino da Silva (1/1)
  • Extrema dreapta: Tomas Cip (5/15), Tudor Buguleț (5/9)
  • Pivot: Robert Nagy (5/3), Gabriel Massuca Teca (5/10), Mihai Bușecan (5/1), Ștefan Huta (3/1)
  • Antrenor: Alexandru Sabou
Programul etapei a 6-a
  • CSU Suceava – CSM Vaslui (sâmbătă, ora 17.30). Arbitri: Bogdan Stark (București) – Romeo Ștefan (Ploiești). Observator: P. Anton (Iași)
  • CSM Focșani – Dinamo București (sâmbătă, 18.30). Arbitri: Ionuț Barbu – Gabriel Badiu (Cluj-Napoca). Observator: I. Barbu (București)
  • HC Dobrogea Sud Constanța – CS Minaur Baia Mare (duminică, 11.00, TVR 2). Arbitri: Claudiu Gorina – Florin Melencu (Craiova). Observator: Ioan Șerbu (București)
  • ScM Politehnica Timișoara – AHC Potaissa Turda (duminică, 15.30, TVR 1). Arbitri: Alin Gherman – Adrian Moldovan (Baia Mare). Observator: C. Milcu (Drobeta Turnu Severin)
  • CSM București – ACS HC Buzău (duminică, 16.00). Arbitri: Ionuț Cazan (Constanța) – Gesur Suliman (București). Observator: A. Lupșa (Reșița)
  • CSM Alexandria – CSM Bazău (duminică, 17.30). Arbitri: Radu Iliescu – Doru Pascu Manea (București). Observator: A. Eremia (Tg. Jiu)
  • CS Universitatea Cluj-Napoca – Steaua București (duminică, 18.00). Arbitri: Ionuț Ghiță – Sorin Topliceanu (Constanța). Ovservator: C. Mihai (Brașov)

Clasament

  1. Dinamo București – 18p (215-158) – 6
  2. Steaua București – 12p (125-104) – 4
  3. CSM Focșani – 12p (137-127) – 5
  4. Minaur Baia Mare – 12p (131-135) – 5
  5. Dobrogea Sud – 9p (102-92) – 4
  6. Potaissa Turda – 9p (139-134) – 5
  7. CSM București – 9p (137-132) – 5
  8. ACS HC Buzău – 9p (137-138) – 5
  9. CSU Suceava – 6p (149-145) – 5
  10. Poli Timișoara – 3p (130-138) – 5
  11. CSM Vaslui – 3p (126-147) – 5
  12. Universitatea Cluj – 3p (168-205) – 6
  13. CSM Bacău – 0p (141-159) – 5
  14. CSM Alexandria – 0p (123-146) – 5

Etapa 7: Dinamo – CSU Cluj (46-37, s-a jucat în devans); CS Minaur – CSM Focșani (sâmbătă, 16 octombrie); Buzău – Suceava; Bacău – Dobrogea Sud; Vaslui – Alexandria; Turda – CSM București; Steaua – Timișoara (duminică, 17 octombrie).