Victorie pentru moral și un La Mulți Ani frumos pentru suporteri

Joi seara, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare a găzduit partida dintre CS Minaur și Măgura Cisnădie, joc din cadrul etapei a 11-a din Liga Florilor MOL. Am tremurat înainte de meci pentru că prea se adunăseră norii, prea nu era așa cum ne doream. Chiar s-a simțit asta și în timpul jocului, mai ales în prima repriză, când au fost nenumărate faze în care puteam merge la două goluri și am găsit aproape toate “ghidușiile” să n-o facem.

Din fericire, partea a doua a fost una cu mult mai puține greșeli, drept dovadă și cele 40 de goluri marcate în ultima repriză a anului. Una cât de cât de gală, în care ne-am rățoit la orice pentru cele trei puncte, la fel cum a făcut-o și publicul din preajma băncii de rezerve a oaspetelor, care a reacționat la cerințele antrenorului echipei oaspete, mai ales cele legate de eliminările de două minute (păcat că nu se pot da la fiecare fază). Sigur, domnul Weber s-a enervat puțin, a fost explicit în negație când i-am solicitat o declarație. Mai mult, sper să nu o sancționeze cumva pe Elena Dache Roșu, care a făcut acest gest după meci.

Prima parte a jocului a fost destul de confuză, cu multe ratări, fie că a fost vorba de 7m, aruncări de pe semicerc sau contraatacuri. S-a ratat cam din orice poziție, plus că s-au pierdut mingi și pe greșeli de tehnică individuală. N-am reușit nicicum să ne ducem la două goluri, dar nici Cisnădie nu s-a descurcat grozav pe atac, una Pandzic a făcut 20 de minute perfecte (apoi s-a oprit de tot). Abia în min. 27, după un gol al Oanei Borș, am reușit să facem 12-10. Oana a mai marcat de două ori, a făcut-o și Tudor, iar la pauză aveam două goluri avans.

În partea a doua ne-am descurcat mai bune, am și marcat șase goluri în plus față de prima parte, cu Raluca Tudor în prim plan, apoi cu Andreea Popa și încheind cu Magda Cazanga și cu Cristina Enache în poartă. N-am mai avut emoții, deși Neagu și Abed Kader ne-au atras mereu atenția. O victorie care vine ca o pernă sub cap pentru aceste final de an. Nu este prea multă vreme de povestit sau de distracție, pentru că vine ianuarie cu meciuri multe. Primul dintre acestea, pe 8 ianuarie, cu Gloria Bistrița, în deplasare, în Cupa României.

CS Minaur Baia Mare – Măgura Cisnădie: 36-32 (15-13)
  • Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 900 spectatori
  • Arbitri: Adrian Manafu (București) – Daniel Pavel (Buzău). Observator: Bogdan Anton (Iași)
  • Aruncări de la 7m: 6-8 (transformate: 4-7; au ratat: Tănasie, A. Popa / Abed Kader). Minute de eliminare: 12-8 (Borș 3, Mițicuș, Popescu, A. Popa / Gariaeva 2, Bardac, Guarieiro; în min. 60, Borș a fost descalificată după 3 eliminări)
  • CS Minaur: Amra Pandzic (8 intervenții, a apărat și un 7m), Cristina Enache (5 intervenții), Ioana Ugran – Andreea Popa 8 (2 din 7m), Oana Borș 7, Magda Cazanga 7, Raluca Tudor 6, Ana Maria Tănasie 3 (2 din 7m), Luciana Popescu 2, Andreea Țîrle 2, Itana Cavlovic 1, Anca Mițicuș, Dijana Ujkic, Aleksandra Zych. Nu au intrat: Sanja Vujovic, Eva Kerekes. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu, Daniel Apostu
  • Măgura: Ana Maria Măzăreanu (9 intervenții, a apărat și un 7m) – Marilena Neagu 11 (7 din 7m), Dana Abed Kader 8, Valentina Bardac 6, Elena Roșu 2, Iulia Gariaeva 2, Mouna Jlezi 2, Giulia Guaireiro 1, Timea Tătar, Cynthia Tomescu. Nu au jucat: Andreea Ilie, Mirela Pașca, Elena Georgievska, Abigail Vălean, Asli Iskit. Antrenor: Alexandru Weber
Declarații după meci
  • Raul Fotonea (antrenor Minaur): “Eu sper să ne deblocheze puțin victoria asta. Adevărul este că în afara meciului de la Târgu Jiu, pe care nu avem nicio scuză că l-am pierdut, am avut un program foarte greu, am jucat împotriva campioanei, cu CSM, cu Buzău și am intrat într-o stare de disconfort psihic, de care sper că am scăpat acum. Eu mă bucur că am reușit  să le aducem o bucurie celor care au venit la sală, și nu numai, ci și celorlalți suporteri. O mică bucurie la final de an. {tiu și sunt conștient că lumea nu este foarte mulțumită de parcursul nostru în acest an. Tot timpul este cineva răspunzător și acela sunt eu. O să încerc să găsesc soluții pentru că echipa noastră să termine cât mai sus în clasament. În rest, să fim sănătoși și să avem un an nou cât mai bun.”
  • Anca Mițicuș (jucătoare Minaur): “ Savurez din plin această victorie și mă bucur nespus de mult că am putut să ne oferim nouă acest cadou de anul nou și suporterilor. Vom încerca să trăim fiecare meci la fel și să câștigăm tot ce se poate. Mai este mult până la finalul campionatului și se pot schimba foarte multe. {tim din anii trecuți că acum poți fi pe locul 10, iar după două meciuri câștigate poți fi mai sus. La Mulți Ani tuturor și multă sănătate.”
  • Elena Roșu (jucătoare Măgura): “Consider că prima repriză a fost una bună pentru noi, în schimb a doua repriză nu ne-am regăsit din păcate. Este a doua înfrângere consecutivă, sper să ne adunăm și să strângem puncte, pentru că asta contează. Ne-am dorit să strângem mai multe victorii, însă campionatul nu este terminat, mai sunt destule puncte pe care le putem aduna.”
  • Antrenorul echipei Măgura Cisnădie, Alexandru Weber, a refuzat categoric să dea vreo declarație.
  • SCM Râmnicu Vâlcea – CSM Slatina: 28-22
  • Dacia Mioveni – CSM București (vineri, 30 decembrie, 17.30, Pro Arena). Arbitri: Radu Iliescu-  Doru Pascu Manea (București). Observator: V. Ursu (Tulcea)

8. SCM Craiova – 15p (288-306) – 11
  9. Minaur Baia Mare – 12p (285-310) – 11
  10. Măgura Cisnădie – 10p (304-323) – 11
  11. Dacia Mioveni – 9p (258-276) – 10
  12. HC Zalău – 9p (274-317) – 11
  13. CSM Slatina – 6p (237-275) – 11
  14. CSM Galați – 0p (248-349) – 11

Etapa 12. Miercuri, 11 ianuarie 2023: Rapid – Dunărea. Duminică, 15 ianuarie: Rm. Vâlcea – Craiova; HC Zalău – CS Minaur; Măgura – CSM Galați; Tg, Jiu – Bistrița; Gloria Buzău – Mioveni; Slatina – CSM București.