Fetele de la Minaur joacă utimnul meci al anului pe teren propriu

Joi, 29 decembrie, de la ora 17.00, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare va găzdui partida dintre CS Minaur și Măgura Cisnădie, joc din cadrul etapei a 12-a din Liga Florilor MOL. Un meci între două echipe avide de puncte, care au suferit destul de mult în prima treime a campioantului și care doresc să iasă din zona “urîtă” a clasamentului.

Intrarea se face pe bază de abonament sau bilet în valoare de 10 de lei. Biletele se pot achiziționa în ziua meciului de la casa de bilete a sălii, între orele 16.00-17.30.

În ultimele cinci meciuri dintre cele două echipe, Minaur a obținut trei victorii, a terminat unul la egalitate și a pierdut unul, în condițiile în care trei partide s-au disputat în deplasare.

Lotul CS Minaur
  • Portari: 1. Cristina Enache (9/0), 21. Amra Pandzic (10/0), 71. Ioana Ugran (5/0)
  • Extremă stânga: 9. Ana Maria Tănasie (10/51), 10. Eva Kerekes (8/5)
  • Inter stânga: 25. Magda Cazanga (10/42), 13. Talita Alves Carneiro (6/6), 99. Anca Mițicuș (9/8), Raluca Tudor (10/15), 24. Maria Groșan, 11. Sanja Vujovic (3/5)
  • Centru: 22. Luciana Popescu (10/27), 7. Aleksandra Vukajlovic (10/12), 70. Andreea Popa (10/27)
  • Inter dreapta: 18. Aleksandra Zych, 14. Taisia Turdeanu
  • Extremă dreapta: 4. Dijana Ujkic (7/18), 30. Amalia Terciu (7/5), 55. Oana Borș (3/6); 79. Mihaela Rușneac
  • Pivot: 25. Itana Cavlovic (10/19), 23. Andreea Țîrle (9/3)
  • Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu și Daniel Apostu
Lotul Măgura Cisnădie
  • Portari: 16. Ana Maria Măzăreanu, 85. Mirela Pașca, 1. Andreea Ilie
  • Extremă stânga: 14. Dana Abed Kader (60), 6. Abigail Vălean (2)
  • Extremă dreapta: 27. Marilena Neagu (55), 3. Cristina Mitrache (1)
  • Pivoți: 23. Timea Tătar (18), 25. Cynthia Tomescu (1), 11. Mouna Jlezi (11)
  • Inter stânga: 10. Iulia Gariaeva (43), 9. Asli Iskit (29), 13. Giulia Guarieiro (1)
  • Centru: 24. Elena Dache Roșu (16), 2. Andreea Ianăși (9)
  • Inter dreapta: 77. Valentina Panici (18), 18. Elena Georgievska (14)
  • Antrenor: Alexandru Weber
Etapa 11
  • SCM Universitatea Craiova – HC Zalău (joi, 29 decembrie, 11.30). Arbitri: Theodor Șerbu – Andrei Vasilescu (București). Observator: A. Eremia (Târgu Jiu)
  • Gloria Bistrița – Rapid București (joi, 15.15, Pro Arena). Arbitri: Iulian Ghiță – Sebastian Topliceanu (Constanța). Observator: Zamfir Meșaroș (Baia Mare)
  • HC Dunărea Brăila – SCM Gloria Buzău (joi, 17.00). Arbitri: Alexandru Constantin (București) – Laszlo Gal (Harghita). Observator: M. Barcan (Craiova)
  • CSM Galați – CSM Târgu Jiu (joi, 17.00). Arbitri: Gabriel Badiu – Ioan Barbu (Cluj-Napoca). Observator: M. Mărgărit (Ploiești)
  • CS Minaur Baia Mare – Măgura Cisnădie (joi, 17.00). Arbitri: Adrian Manafu (București) – Daniel Pavel (Buzău). Observator: P. Anton (Iași)
  • SCM Râmnicu Vâlcea – CSM Slatina (joi, 18.00). Arbitri: Claudiu Belean (Tg. Mureș) – Ștefan Hendrea (Baia Mare). Observator: G. Antonescu (Pitești)
  • Dacia Mioveni – CSM București (vineri, 30 decembrie, 17.30, Pro Arena). Arbitri: Radu Iliescu-  Doru Pascu Manea (București). Observator: V. Ursu (Tulcea)

Clasament

  1. CSM București – 28p (333-250) – 10
  2. Gloria Buzău – 27p (292-253) – 10
  3. Gloria Bistrița – 25p (299-260) – 10
  4. Rapid București – 22p (326-274) – 10
  5. SCM Rm. Vâlcea – 22p (330-303) – 10
  6. Dunărea Brăila – 16p (285-269) – 10
  7. CSM Tg. Jiu – 12p (253-258) – 10
  8. SCM Craiova – 12p (255-281) – 10
  9. Măgura Cisnădie – 10p (272-287) – 10
  10. Dacia Mioveni – 9p (258-276) – 10
  11. Minaur Baia Mare – 9p (249-278) – 10
  12. HC Zalău – 9p (249-284) – 10
  13. CSM Slatina – 6p (215-247) – 10
  14. CSM Galați – 0p (230-326) – 10

Etapa 12. Miercuri, 11 ianuarie 2023: Rapid – Dunărea. Duminică, 15 ianuarie: Rm. Vâlcea – Craiova; HC Zalău – CS Minaur; Măgura – CSM Galați; Tg, Jiu – Bistrița; Gloria Buzău – Mioveni; Slatina – CSM București.