Minaur se bate pentru puncte acasă la lideră

Miercuri după-amiază, de la ora 16.00, sala Rapid din Capitală va fi gazda partidei dintre Rapid și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 22-a din Liga Florilor MOL. Jocul va putea fi urmărit în direct la TVR 2.

Rapid – Minaur este unul dintre derby-urile campionatului, fără îndoială, Bucureștencele ocupă prima poziție în clasament și sunt la mâna lor în ceea ce privește câștigarea tilului național (ar fi al cincilea din istorie, ultimul în 2003). Minaur ocupă locul 4 în clasament și are nevoie de puncte pentru a-și asigura un loc de cupă europeană și sezonul viitor. Cu certitudine locul 4 “va prinde” Europa, în timp ce pentru ocupanta locului 5 sunt semne de întrebare.

 

Lotul echipei Rapid
  • Portari: 12. Diana Ciucă, 16. Denisa Dedu, 20. Elena Voicu; 97. Julie Foggea (Franța)
  • Extremă stânga: 20. Dorina Korsos (Ungaria), 23. Marina Ilie
  • Extremă dreapta: 17. Marta Lopez (Spania), 77. Alexandra Badea
  • Pivot: 6. Florentina Craiu, 22. Oana Manea, 24. Daniela Rațiu, 44. Ainhoa Hernandez (Spania)
  • Inter stânga: 11, Gabriela Perianu, 94. Claudia Constantinescu, 99, Sorina Tîrcă
  • Centru: 7. Eliza Buceschi; 8. Alexandra Trifan, 34. Alicia Fernandez Fraga (Spania)
  • Inter dreapta: 29. Laura Popa, 35. Azenaide Carlos (Angola)
  • Antrenor: Carlos Viver

 

Lotul CS Minaur
  • Portari: Cristina Enache (21 meciuri / 0 goluri), Amra Pandzic (19/0)
  • Extremă stânga: Ana Maria Tănasie (20/71 – 2 din 7m), Eva Kerekes (12/18)
  • Inter stânga: Alexandra Severin (20/47 – 7 din 7m), Karoline Helena de Souza (12/2 – unul din 7m), Anca Polocoșer (21/17), Raluca Petruș (7/15)
  • Centru: Cristina Laslo (18/95 – 20 din 7m), Andreea Popa (14/29), Angela Cioca (18/15)
  • Inter dreapta: Aleksandra Zych (19/27), Jelena Lavko (13/61 – 32 din 7m)
  • Extremă dreapta: Asuka Fujita (21/103 – 14 din 7m), Oana Borș (6/13), Maria David (3/0)
  • Pivot: Yaroslava Burlachenko (19/67 – 5 din 7m), Andreea Țîrle (15/11)
  • Nu mai joacă la Minaur: Elena Utkina (9/2), Elaine Gomes Barbosa (7/4)
  • Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu

 

Etapa 22
  • CSM București – HC Dunărea Brăila (marți, 12 aprilie, ora 18.00, TVR 1). Arbitri: Adrian Manafu (București) – Daniel Pavel (Buzău). Observator: M. Mărgărit (Ploiești)
  • Rapid București – CS Minaur Baia Mare (miercuri, 13 aprilie, ora 16.00, TVR 2). Arbitri: Theodor Șerbu – Andrei Vasilescu (București). Observator: Paul Anton (Iași)
  • Gloria Buzău – CSM Slatina (miercuri, 17.00). Arbitri: Marius Murariu – Marius Tăbăcariu (Piatra Neamț). Observator: V. Dăncescu (București)
  • Gloria Bistrița – CSU Știința București (miercuri, 17.00). Arbitri: Marina Agliceriu (Ploiești) – Mirabela Turdean (Tg. Mureș). Observator: N. Popa (Pitești)
  • SCM Craiova – Măgura Cisnădie (miercuri, 18.00). Arbitri: Radu Iliescu – Doru Pascu Manea (București). Observator: A. Ion (București)
  • CSM Deva – Dacia Mioveni (miercuri, 18.00). Arbitri: Adrian Nacu – Adrian Rucoi (Tg, Mureș). Observator: V. Vicea (București)
  • SCM Rm. Vâlcea – HC Zalău (miercuri, 18.00). Arbitri: Marius Ghiorghișor (București) – Robert Harabagiu (Moreni). Observator: M. Barcan (Craiova)

Clasament

  1. Rapid București – 54p (631-544) – 21
  2. CSM București – 53p (626-479) – 21
  3. SCM Rm. Vâlcea – 43p (576-525) – 20
  4. Minaur Baia Mare – 39p (597-576) – 21
  5. Măgura Cisnădie – 39p (567-550) – 21
  6. Gloria Buzău – 37p (569-539) – 21
  7. Dunărea Brăila – 34p (565-542) – 21
  8. HC Zalău – 34p (474-472) – 21
  9. Gloria Bistrița – 29p (547-518) – 21
  10. SCM Craiova – 29p (544-542) – 21
  11. CSM Slatina – 21p (529-573) – 21
  12. Dacia Mioveni – 18p (483-539) – 21
  13. Știința București – 3p (481-626) – 21
  14. CSM Deva – 0p (409-573) – 20

Etapa 23 (7 mai). Gloria Bistrița – SCM Craiova; Știința – Rapid; CS Minaur – SCM Rm. Vâlcea; HC Zalău – CSM Deva; Dacia Mioveni – Gloria Buzău; CSM Slatina – CSM București; Dunărea Brăila – Măgura Cisnădie.