Minaur s-a bătut de la egal la egal cu Rapid, dar n-au venit și punctele

Miercuri după-amiază s-a disputat partida dintre Rapid și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 22-a din Liga Florilor MOL. A fost un meci derby, cu două echipe care aveau nevoie de puncte, fiecare pentru obiectivul său. Rapid este la mâna ei în ceea ce privește lupta pentru titlu, în timp ce Baia Mare speră să prindă din nou un loc de cupă europeană. Rapid s-a impus cu 34-31, după un meci echilibrat, jucat într-un ritm foarte bun.

Greu de spus de ce FRH a ales o brigadă de arbitri din București. Ah, nu locuiesc în același cartier cu sala Rapid? Nu de alta, dar măcar nu interpretam nimic din lucrurile văzute mai altfel decât se stresa realitatea să ne arate.

În primele 15 minute ale meciului s-a jucat într-un ritm infernal, cu nenumărate aruncări la poartă și cu 23 de goluri marcate: 13-10. Această a fost și cea mai mare diferență de scor de la startul patidei, iar Raul Fotonea a solicitat un timp de odihnă. Am încercat să ne apăram mai bine, ritmul s-a mai potolit, dar tot Rapid a fost beneficiara: 17-13 (23), 19-14 (27) și 20-16 (pauză). Am încasat foarte multe goluri, chiar dacă portarul Cristina Enache a scos minfi importante.

Partea a doua a fost mult mai bună pentru Minaur. S-a reglat apărarea, iar în primele 10 minute din repriza a doua am primit doar două goluri, reușind să marcăm de șase ori: 22-22 (40). Reușim să înscriem și în dublă inferioritate numerică, dar Rapid izbutește să de desprindă din nou la trei goluri: 26-23 (44). Nu cedăm, Enache scoate două mingi, iar Lavko, Fujita și Andreea Popa restabilesc egalitatea: 26-26 (47). Tripla noastră este urmată de o triplă a gazdelor, iar de la 29-26, gazdele nu mai permit să ne apropiem, cu toate că s-ar mai fi putut. E greu însă să alergi tot meciul după egalare, iar când ajungi acolo să nu mai poți face încă un pas. Rapid s-a impus, luptă în continuare pentru titlu, dar n-a avut deloc un meci ușor cu Minaur.

Fetele noastre pleacă de la București direct la Craiova, acolo unde va juca vineri, de la ora 18.00, cu SCM Craiova, în Cupa României. Partida va fi arbitrată de Ionuț Cazan (Cinstanța) și Gesur Suliman (București), iar observator FRH va fi Doru Manea. Echipa care se va impune în acest meci din optimi va juca în sferturi cu SCM Rm. Vâlcea (în 3 mai).

Rapid București – CS Minaur Baia Mare: 34-31 (20-16)
  1. Sala “Rapid” din București; cca 1.200 spectatori
  2. Arbitri: Theodor Șerbu – Andrei Vasilescu (București). Observator: Paul Anton (Iași)
  3. Aruncări de la 7m: 4-1 (toate transformate). Minute de eliminare: 2-6
  4. Rapid: Julie Foggea (4 intervenții), Diana Ciucă (o intervenție), Elena Voicu (6 intervenții) – Eliza Buceschi 9 (4 din 7m), Sorina Tîrcă 6, Dorina Korsos 5, Ainhoa Hernandez 4, Alicia Fernandez Fraga 3, Azenaide Carlos 2, Alexandra Badea 2, Claudia Constantinescu 1, Marina Ilie 1, Daniela Rațiu 1, Laura Popa, Gabriela Perianu. Antrenor: Carlos Viver
  5. CS Minaur: Cristina Enache (14 intervenții), Amra Pandzic – Cristina Laslo 9, Jelena Lavko 7 (unul din 7m), Ana Maria Tănasie 5, Andreea Popa 3, Asuka Fujita 3, Yaroslava Burlachenko 2, Raluca Petruș 1, Anca Polocoșer 1, Aleksandra Zych, Andreea Țîrle, Karoline Helena de Souza, Alexandra Severin. Nu au jucat: Eva Kerekes, Angela Cioca. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu
Etapa 22
  • CSM București – HC Dunărea Brăila: 28-21
  • Rapid București – CS Minaur Baia Mare: 34-31
  • Gloria Buzău – CSM Slatina: 26-20
  • Gloria Bistrița – CSU Știința București: 34-27
  • SCM Craiova – Măgura Cisnădie (miercuri, 18.00). Arbitri: Radu Iliescu – Doru Pascu Manea (București). Observator: A. Ion (București)
  • CSM Deva – Dacia Mioveni (miercuri, 18.00). Arbitri: Adrian Nacu – Adrian Rucoi (Tg, Mureș). Observator: V. Vicea (București)
  • SCM Râmnicu Vâlcea – HC Zalău (miercuri, 18.00). Arbitri: Marius Ghiorghișor (București) – Robert Harabagiu (Moreni). Observator: M. Barcan (Craiova)

Clasament

1. Rapid București – 57p (665-575) – 22
  2. CSM București – 56p (654-500) – 22
  3. SCM Rm. Vâlcea – 43p (576-525) – 20
  4. Gloria Buzău – 40p (595-559) – 22
  5. Minaur Baia Mare – 39p (628-610) – 22
  6. Măgura Cisnădie – 39p (567-550) – 21
  7. Dunărea Brăila – 34p (586-570) – 22
  8. HC Zalău – 34p (474-472) – 21
  9. Gloria Bistrița – 32p (581-545) – 22
  10. SCM Craiova – 29p (544-542) – 21
  11. CSM Slatina – 21p (549-599) – 22
  12. Dacia Mioveni – 18p (483-539) – 21
  13. Știința București – 3p (508-660) – 22