Minaur joacă sâmbătă la Zalău (ora 15.30, TVR 1)

Sâmbătă, de la ora 15.30, se va disputa partida dintre HC Zalău și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a cincea a Ligii Florilor MOL. Partida vine după pauza dedicată echipelor naționale și va fi una extrem de disputată, suntem convinși, mai ales că echipa pregătită de Gheorghe Tadici a avut un start de sezon foarte bun, cu două victorii (18-16 la Mioveni și 24-20 cu CSM Slatina) și un rezultat de egalitate (20-20 la Craiova). Zalăul a pierdut un singur meci, în prima rundă, cu Brăila, în deplasare (22-18).

Apoi, mai este și rivalitatea de ani buni dintre cele două grupări, adeseori apărând rezultate surprinzătoare. În mod cert, Minaur va avea un meci foarte greu, mai ales că și-a propus să vină de la Zalău cu toate cele trei puncte.

Lotul CS Minaur Baia Mare
  • Portari: Cristina Enache (4 meciuri / 0 goluri), Amra Pandzic (4/0), Elena Utkina (4/0)
  • Extremă stânga: Ana Maria Tănasie (4/18), Eva Kerekes (3/1)
  • Inter stânga: Alexandra Severin (4/6), Karoline Helena de Souza, Anca Polocoșer (4/8)
  • Centru: Cristina Laslo (4/15 – 2 din 7m), Andreea Popa (4/1), Angela Cioca (4/0)
  • Inter dreapta: Aleksandra Zych (4/11), Jelena Lavko
  • Extremă dreapta: Asuka Fujita (4/27 – 12 din 7m), Oana Borș (3/2)
  • Pivot: Yaroslava Burlachenko (4/13), Elaine Gomes Barbosa (3/2), Bianca Țîrle (4/1)
  • Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu
Lotul HC Zalău
  • Portari: Raluca Kelemen, Paula Teodorescu, Andreea Popescu
  • Centri: Andreea Mihart, Loredana Vartic (4 goluri), Ioana Bălăceanu (3)
  • Pivoți: Teodora Popescu (12), Mouna Jlezi (15)
  • Extreme: Gabriela Vrabie (5), Elena Mitrache (2), Krisztina Toth (14), Ana Maria Mihart
  • Interi: Tatyana Prikop, Sabrina Lazea (2), Andreea Mărginean (5), Andreea Bujor (3), Emilija Lazic (3), Andrada Berbece (1), Alexandra Dindiligan (12; s-a transferat între timp la CSM București)
  • Antrenori: Gheorghe Tadici, Elena Tadici
Etapa 5
  • CSM București – CSM Deva: 31-20 (s-a jucat în devans)
  • CSM Slatina – Gloria Bistrița (sâmbătă, 11.00). Arbitri: Marius Ghiorghișor (București) – Robert Harabagiu (Moreni). Observator: V. Dăncescu (București)
  • Dacia Mioveni – CSU Știința București (sâmbătă, 11.00). Arbitri: Marina Agliceriu (Ploiești) – Mirabela Turdean (Tg. Mureș). Observator: V. Pavel (Buzău)
  • HC Zalău – CS Minaur Baia Mare (sâmbătă, 15.30, TVR 1). Arbitri: Bogdan Stark (București) – Romeo Ștefan (Ploiești). Observator: Ilie Vizitiu (Deva)
  • HC Dunărea Brăila – Rapid București (sâmbătă, 17.00). Arbitri: Marius Drăghici – Victor Drăguț (Focșani). Observator: V. Vicea (București)
  • SCM Gloria Buzău – SCM Craiova (sâmbătă, 18.00). Arbitri: Theodor Șerbu – Adrian Vasilescu (București). Observator: M. Brumaru (Focșani)
  • Măgura Cisnădie – SCM Râmnicu Vâlcea (miercuri, 20 octombrie, ora 16.00, TVR 2)

Clasament

  1. CSM București – 12p (148-125) – 5
  2. Dunărea Brăila – 10p (105-83) – 4
  3. Gloria Buzău – 9p (115-101) – 4
  4. Măgura Cisnădie – 9p (116-102) – 4
  5. Rapid București – 9p (120-110) – 4
  6. SCM Craiova – 8p (97-87) – 4
  7. SCM Rm. Vâlcea – 7p (109-106) – 4
  8. HC Zalău – 7p (80-78) – 4
  9. Minaur Baia Mare – 6p (106-106) – 4
  10. CSM Slatina – 6p (99-103) – 4
  11. Gloria Bistrița – 1p (98-105) – 4
  12. Dacia Mioveni – 0p (80-97) – 4
  13. Știința București – 0p (87-116) – 4
  14. CSM Deva – 0p (100-141) – 5

Etapa 6: Buzău – CSM București (21 octombrie); Bistrița – Mioveni (22 octombrie); Craiova – CS Minaur; Rapid – Slatina; Vâlcea – Brăila (23 octombrie); Știința – Zalău (24 octombrie); Deva – Cisnădie (27 octombrie).