Duminică s-au disputat ultimele jocuri din cadrul 16-imilor de finală din EHF European Cup. În optimile de finală (turul IV) s-au calificat nu mai puțin de trei echipe din România, respectiv CS Minaur Baa Mare, AHC Potaissa Turda și CSM Focșani. Tragerea la sorți a meciurilor din optimile de finală va avea loc marți, 7 decembrie, de la ora 12.00, iar jocurile din această fază sunt programate pe 12/13, respectiv 19/20 februarie 2022.
Jocurile din turul III
- Alingsas HK (Suedia) – HC Tallinn (Estonia): 36-18, 32-32 (general 68-40)
- RK Partizan (Serbia) – CS Minaur Baia Mare (România): 30-26, 23-28 (general 53-54)
- KH Besa Famgas (Kosovo) – Potaissa Turda (România): 30-28, 26-29 (general 56-57)
- ZRHK Tenax Dobele (Lituania) – PAOK Salonic (Grecia): 25-28, 24-29 (general 49-57)
- Handball Esch (Luxemburg) – Baekkelaget Handball Elite (Norvegia): 30-30, 26-25 (general 56-55)
- Accademia Conversano (Italia) – Naerbo IL (Norvegia): 27-25, 27-31 (general 54-56)
- Sabbianco Anorthosis Famagusta (Cipru) – HCB Karvina (Cehia): 24-29, 22-33 (general 46-62)
- SKIF Krasnodar (Rusia) – MSK Povazska Bystrica (Slovacia): 25-22, 28-27 (general 53-49)
- Ramhat Hashrom (Israel) – IFK Skovde (Suedia): 29-35, 28-37 (general 57-72)
- Drammen HK (Norvegia) – Dukla Praga (Cehia): 28-29, 33-30 (general 61-59)
- Suhr Aarau (Elveția) – RK Jeruzalem Ormoz (Slovenia): 31-27, 29-27 (general 60-54)
- Bianco Monte Drama (Grecia) – HC Victor (Rusia): 39-41, 30-41 (general 69-82)
- Talent tim Plzenskeho kraje (Cehia) – HC Robe Zubri (Cehia): 35-27, 28-32 (general 63-59)
- CSM Focșani (România) – Haukar Hafnarfjordur (Islanda): 28-26, 26-27 (general 65-53)
- SGAU Saratov (Rusia) – Polva Serviti (Estonia): 25-24, 23-23 (general 48-47)
- Besiktas Istanbul (Turcia) – SKA Minsk (Belarus): 28-25, 22-34 (general 50-59)
Calificate în optimi
- România (3): CS Minaur Baia Mare, CSM Focșani, Potaissa Turda
- Rusia (3): SGAU Saratov, HC Victor, SKIF Krasnodar
- Cehia (2): Talent tim Plzenskeho kraje, HCB Karvina
- Norvegia (2): Drammen HK, Naerbo IL
- Suedia (2): IFK Skovde, Alingsas HK
- Belarus (1): SKA Minsk
- Elveția (1): Suhr Aarau
- Luxemburg (1): Handball Esch
- Grecia (1): PAOK Salonic
URNA 1
Talent Plzen (Cehia)
AC PAOK (Grecia)
Drammen HK (Norvegia)
Nærbø IL (Norvegia)
AHC Potaissa Turda
HC Victor (Rusia)
HSC Suhr Aarau (Elveția)
IFK Skövde HK (Suedia)
URNA 2
SKA Minsk (Belarus)
HCB Karvina (Cehia)
Handball Esch (Luxemburg)
CSM Focșani
Minaur Baia Mare
SKIF Krasnodar (Rusia)
SGAU-Saratov (Rusia)
Alingsås HK (Suedia)