Prima victorie din acest sezon vine în fața bucureștenilor de la CSM

Joi după-amiază, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și CSM București, meci contând pentru etapa a 2-a din Liga Zimbrilor. Echipa noastră a obținut primul succes din acest an competițional și ne bucurăm că băieții au reușit să de adune după trei meciuri mai puțin reușite.

Prima repriză a fost una de vis, cu o apărare excelentă și cu 19 goluri marcate, ceea ce este foarte bine la acest nivel. În partea a doua, și pe fondul schimbărilor, CSM București a reușit să revină în joc, dar nu s-a pus niciun moment problema echipei învingătoare, chhiar dacă diferența a scăzut la un moment dat până la două goluri. Finalul a fost destul de tensionat, dar Minaur a știut să-și joace bine cărțile.

Păcat că a fost foarte cald în sală, iar meciul a ținut cu vreo 15 minute mai mult decât era normal, datorită numeroaselor schimbări ale mingii sau a ștergerii parchetului.

CS Minaur Baia Mare – CSM București: 31-28 (19-13)
  • Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 700 spectatori
  • Arbitri: Ionuț Ifrim – Ovidiu Ilisei (Piatra Neamț). Observator: Gheorghe Cîndea (Sibiu)
  • Aruncări de la 7m: 7-4 (transformate: 6-4; a ratat Bera). Minute de eliminare: 8-6 (Nagy 2, Vujic, Fotache / Rotaru, Nica, Botea)
  • Minaur: Anton Terekhov (10 intervenții), Barna Buzogany – Călin Căbuț 12 (6 din 7m), Anderson Mollino da Silva 5, Stefan Vujic 4, Bogdan Mănescu 3, Stevan Vujovic 2, Tudor Buguleț 1, Robert Nagy 1, Tomas Cip 1, Viorel Fotache 1, Daniel Bera 1, Gabriel Massuca Teca, Milan Kotrc, Nemanja Ratkovic, Erik Pop. Antrenor: Alexandru Sabou
  • CSM București: Vitali Șimanski (7 intervenții, a apărat și un 7m), Andrei Merlă – Alexandru Csepreghi 8 (4 din 7m), Tudor Botea 6, Roman Dodica 6, Andrei Mitu 2, Mihai Nica 2, Adrian Rotaru 1, Andras Szasz 2, Grigorios Ioannou 1, David Bogdan Voica, Călin Hossu, George Coconoiu, David Chelariu, Csike Onyejekwe, Cristian Duță. Antrenori: Eliodor Voica, Bogdan Voica

10. CSU Suceava – 3p (62-66) – 2
  11. Minaur Baia Mare – 0p (28-30) – 1
  12. CSM Oradea – 0p (84-92) – 3
  13. ACS HC Buzău – 0p (52-66) – 2
  14. CSM Od. Secuiesc – 0p (80-111) – 3
Etapa a 3-a
  • Dinamo București – Poli Timișoara (vineri, 9 septembrie, 17.30, Pro Arena). Arbitri: Mihai Ciutacu (București) – Alin Stamatoiu (Rm. Vâlcea). Observator: V. Dobre (București)
  • HC Buzău – CSM Odorheiu Secuiesc (sâmbătă, 10 septembrie, 18.00). Arbitri: Theodor Șerbu – Andrei Vasilescu (București). Observator: P. Suică (Alexandria)
  • CSM București – CSU Suceava (duminică, 11 septembrie, 12.00). Arbitri: Claudiu Gorina – Florin Melencu (Craiova). Observator: A. Cîrligeanu (București)
  • CSM Bacău – Steaua București (duminică, 11 septembrie, 15.45, Pro Arena). Arbitri: Adrian Manafu (București) – Adrian Nacu (Tg. Mureș). Observator: P. Anton (Iași)
  • CSM Constanța – CSM Oradea (duminică, 11 septembrie, 17.00). Arbitri: Doru Manea – Radu Iliescu (București). Observator: S. Ciurea (Craiova)
  • Potaissa Turda – CSM Focșani (duminică, 11 septembrie, 17.30, Pro Arena). Arbitri: Mihai Pîrvu (București) – Mihai Potîrniche (Buzău). Observator: M. Barcan (Craiova)
  • CSM Vaslui – CS Minaur Baia Mare (duminică, 11 septembrie, 18.00). Arbitri: Ionuț Cazan (Constanța) – Gesur Suliman (București). Observator: Marian State (Buzău).