Minaur vrea toate punctele pentru a rămâne în zona frumoasă a clasamentului

Sâmbătă dimineață, de la ora 11.00, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” va fi gazda partidei dintre CS Minaur și CSM Alexandria, joc din cadrul etapei a cincea din Liga Zimbrilor. La meci pot asista maximum 665 de spectatori, conform protocolului medical, iar un bilet de intrare costă 30 de lei (poate fi procurat de la casele sălii, cu două ore înainte de startul partidei).

CSM Alexandria este o echipă nou promovată în Liga Zimbrilor, iar din vară antrenor este fostul tehnician al lui Dinamo, Constantin Ștefan. Teleormănenii n-au reușit nici o victorie în acest sezon, dar era și greu la ce adversari au avut: 22-23 la Buzău; 26-28 cu Turda acasă; 26-34 la Steaua; 26-34 cu Dinamo acasă.

Minaur a început sezonul cu o înfrângere usturătoare cu Dinamo, dar mai apoi s-a impus  în toate celelalte cinci meciuri oficiale pe care le-a jucat, trei în campionat și două în cupele europene. Asta înseamnă un moral bun și dorința de continua sub aceleași auspicii.

Lotul CS Minaur
  • Portar: Anton Terekhov (4/0), Barna Buzogany (4/0), Răzvan Pop (3/0)
  • Extreme stânga: Daniel Bera (4/8), Milan Kotrc (4/15 – 2 din 7m), Sergiu Makaria (1/0)
  • Inter stânga: Andrei Buzle (3/11), Stevan Vujovic (3/10), Alexandru Csepreghi
  • Centru: Stefan Vujic (4/13), Călin Căbuț (4/19 – 8 din 7m), Mihai Dobra (3/0), Erik Pop (3/1)
  • Inter dreapta: Anderson Mollino da Silva
  • Extrema dreapta: Tomas Cip (4/10), Tudor Buguleț (4/7)
  • Pivot: Robert Nagy (4/1), Gabriel Massuca Teca (4/6), Mihai Bușecan (4/0), Ștefan Huta (2/0)
  • Antrenor: Alexandru Sabou
Lotul CSM Alexandria
  • Ludovic Varo (4/0), Paul Simulescu (4/0), Robert Gal, Victor Hoinaru (4/12), Rome Hebo (4/28), Radu Bragadireanu (3/0), George Voicu (4/9), George Roșca (4/6), Claudiu Chiorean (4/1), Gabriel Staicu (3/0), Maxim Oancea (4/10), Bogdan Păunescu (4/2), Marius Mocanu (4/9), Ciprian Aungurenci (4/4), Claudiu Mazilescu (4/4), Vasile Dobrincu (4/15).
  • Antrenor: Constantin Ștefan
Programul etapei a cincea
  • CS Minaur Baia Mare – CSM Alexandria (sâmbătă, 11.00). Arbitri: Alexandru Constantin (București) – Laszlo Gal (Harghita). Observator: Viorel Dobre (București)
  • CSM București – CSU Suceava (sâmbătă, 15.00). Arbitri: Alin Gherman – Adrian Moldovan (Baia Mare). Observator: P. Suică (Alexandria)
  • CSM Bacău – CSM Vaslui (sâmbătă, 18.15). Arbitri: Adrian Nacu – Adrian Rucoi (Tg. Mureș). Observator: M. Brumaru (Focșani)
  • Steaua București – CSM Focșani (duminică, 11.00, TVR 2). Arbitri: Radu Iliescu – Doru Pascu Manea (București). Observator: S. Ciurea (Craiova)
  • Dinamo București – Dobrogea Sud Constanța (duminică, 15.30, TVR 1). Arbitri: Bogdan Stark (București) – Romeo Ștefan (Ploiești). Obs. M. Barcan (Craiova)
  • HC Buzău – SCM Politehnica Timișoara (duminică, 17.30). Arbitri: Theodor Șerbu – Adrian Vasilescu (București). Observator: I. Enache (Brașov)
  • Potaissa Turda – CSU Cluj-Napoca (duminică, 18.00). Arbitri: Claudiu Gorina – Florin Melencu (Craiova). Observator: Ioan Chira (Baia Mare)

Clasament

  1. Dinamo București – 15p (185-136) – 5
  2. CSM Focșani – 12p (112-96) – 4
  3. Dobrogea Sud – 9p (80-62) – 3
  4. Steaua București – 9p (94-79) – 3
  5. Minaur Baia Mare – 9p (104-112) – 4
  6. CSU Suceava – 6p (123-118) – 4
  7. CSM București – 6p (110-106) – 4
  8. Potaissa Turda – 6p (101-102) – 4
  9. ACS HC Buzău – 6p (103-108) – 4
  10. Poli Timișoara – 3p (100-104) – 4
  11. Universitatea Cluj – 3p (136-167) – 5
  12. CSM Bacău – 0p (118-133) – 4
  13. CSM Alexandria – 0p (100-119) – 4
  14. CSM Vaslui – 0p (100-124) – 4

Etapa 6 (duminică, 10 octombrie): Suceava – Vaslui; Alexandria – Bacău; Focșani – Dinamo; CSU Cluj – Steaua; CSM București – Buzău; Dobrogea Sud – Minaur (11.00, TVR 2); Timișoara – Turda (15.30, TVR 2).