Minaur e sigură de cupele europene, de-acum luptăm pentru medalii

Miercuri după-amiază, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și Potaissa Turda, joc din cadrul etapei a 25-a din Liga Zimbrilor. Joc esențial pentru ambele echipe, care vizează o medalie în campionat, însă și un loc sigur de cupă europeană. Ori acel loc sigur este locul 4, pe care Minaur nu mai are cum să-l piardă, la egalitate de puncte cu Turda fiind avantajată datorită meciulor directe. Minaur este calificată și în Final Four-ul Cupei Româninei și în finala EHF European Cup, iar locul de Europa este asigurat. Co o victorie în ultima etapă, la Steaua (se joacă la Sighișoara), băimărenii vor termina sezonul pe locul 2. Un egal, aduce, probabil, locul al treilea.

Cupa României va avea loc în intervalul 14-15 mai, la Constanța. Minaur va întâlni pe Dinamo în semifinale, sâmbătă, de la ora 11.00 (TVR 2), un meci arbitrat de Ionuț Cazan (Constanța) și Gesur Suliman (București). Apoi, Dobrogea Sud va juca împotriva Stelei, de la ora 15.30 (TVR 1). Finala mică e  programată duminică, de la ora 11.00 (TVR 2), iar finala mare de la ora 15.30 (TVR 1).

Finala EHF European Cup are primul meci dintre Naerbo și Minaur la Stavanger (sâmbătă, 21 mai, ora 18.00), iar returul pe 28 mai, de la ora 16.00, în Sala Polivalentă din Baia Mare.

Minaur a făcut un joc excelent cu Turda, cu precădere în partea a doua. Dacă la pauză semnat în alb și pentru o victorie la un gol diferență, scorul de 17-9 din partea a doua arată cam ce s-a jucat. Și au fost momente în care Minaur a evoluat și în patru jucători de câmp, reușind să nu primească gol.

Băimărenii au început excelent jocul, au condus 5-1 și aplauzele înceapeau să curgă. Turda a egalat la 6 în minutul 10 și ne-a stins euforia, ba chiar ne-a “băgat” în necaz, conducând cu 10-11 (23) sau cu 13-15 (29). |n ultimul minut al primei părți, Csepreghi (din 7m) și Kotrc pe contraatac au readus egalitatea.

După reluare, băimărenii ies hotărâți să rezolve “miza europeană”: 18-15 (după trei goluri la rând), apoi 22-17 (40) – era distanța necesară pentru a trece și a rămâne peste Turda. Poarta noastră a scos tot ce se poate, cu aproape 25 de intervenții cumulate la cei doi portari. Nici atacul n-a dormit și am făcut 28-20 (55), ba chiar 21-22 (59). Nu mai conta, diferență fusese făcută, iar aplauzele din final pe deplin meritate.

CS Minaur Baia Mare – AHC Potaissa Turda: 32-24 (15-15)
  • Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 600 spectatori
  • Arbitri: Dorinel Gurbină – Emilian Stanciu (Reșița). Observator: Sabin Ciurea (Craiova)
  • Aruncări de la 7m: 3-5 (transformate: 3-1; au ratat: Thalmaier 3, Ghiță). Minute de eliminare: 12-12
  • Minaur: Anton Terekhov (16 intervenții), Barna Buzogany (4 intervenții, a apărat și 3 de 7m) – Milan Kotrc 10, Stevan Vujovic 5 (unul din 7m), Călin Căbuț 4, Andrei Buzle 3, Robert Nagy 3, Stefan Vujic 3, Alexandru Csepreghi 2 (din 7m), Anderson Mollino da Silva 1, Tudor Buguleț 1, Erik Pop, Tomas Cip, Ștefan Huta. Nu au jucat: Lucas Sabou, Gabriel Massuca Teca. Antrenor: Alexandru Sabou
  • Potaissa: George Șelaru (2 intervenții), Richard Freiwald (10 intervenții) – Cristian Ghiță 7 (unul din 7m), Roland Thalmaier 5, Marius Szoke 5, Huba Talas 3, Răzvan Pavel 2, Alexandru Ghivil 1, Milos Dragas 1, Georgică Cântec, Daniel Pop, Teodor Pințoiu, Radu Lazăr, Gabriel Dumitriu. Antrenori: Horațiu Gal, Ionuț Ștef
Declarații după meci

Alexandru Sabou: “Ne-am făcut lecțiile, asta e clar. La pauză am vorbit cu băieții la vestiar, știam că nu au multe posibilități la bancă. Orice minge avem, accelerăm și am făcut o treabă bună. Poarta a fost minunată azi. E cel mai ușor handbal când te ajută poarta ca și astăzi, țin să-i felicit pe amândoi. Cu paradele lor au venit golurile ușoare, iar când dai astfel de goluri pui nisip în picioarele adversarilor. Obiectivul nostru, al meu, al celor din vestiar, este câștigarea primului meci care urmează. La final vom trage linie, vom vedea ce ne-a reușit. Deja ne gândim la semifinala de Cupa României cu Dinamo, de sâmbătă, iar acolo vom da totul. Vedem ce va fi a doua zi. Noi mai avem până la cupe europeană trei meciuri grele, în țară. Apoi vom fi cu ochii pe cupele europene.”

Stevan Vujovic: “Am luptat pentru a prinde un loc de cupă europeană, am reușit, ne-am calificat și suntem siguri că vom juca în cupe și sezonul viitor. Vreau să felicit și eu colegii de echipă, antrenorii, conducerea, toți cei care sunt alături de echipă, pentru că fiecare și-a adus contribuția, în felul său. Mergem însă mai departe, mai sunt lucruri de aranjat. De ce să nu terminăm pe locul 2 în campionat? Putem. Avem echipă puternică, avem acum și jucătortii care au fost accidentați. Avem apoi finala mare cu norvegienii. Suntem pe un drum bun. Cred că avem putere, avem forță și dorință, suntem și motivați. Avem o echipă puternică!”

1. Dinamo București – 67p (806-632) – 25
  2. Minaur Baia Mare – 58p (732-673) – 25
  3. Dobrogea Sud – 57p (652-555) – 25
  4. Steaua București – 56p (700-626) – 25
  5. Potaissa Turda – 55p (762-717) – 25
  6. CSM Focșani – 41p (653-651) – 25
  7. CSM Vaslui – 31p (680-710) – 25
  8. CSU Suceava – 30p (684-678) – 25
  9. CSM București – 30p (690-689) – 25
  10. ACS HC Buzău – 29p (639-674) – 25