Liga Zimbrilor își dispută ultimul turneu (Minaur două meciuri televizate din trei)

De sâmbătă până marți (8-11 mai) se va disputa în București ultimul turneu din cadrul Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Este vorba de ultimele trei etape în care se mai poate schimba câte ceva în ierarhia finală. Minaur va juca trei meciuri grele, cu Dinamo, Suceava și Potaissa, în această ordine.

Teoretic, băimărenii mai au șanse la locul patru, dar pentru asta ar trebui să câștige toate meciurile și CSM București să piardă unul și un al doilea să-l termine cel mult la egalitate.

La fel de adevărat este că echipa noastră poate pierde locul 5, însă acesta nu are aceeași însemnătate ca locul al patrulea, deoarece doar primele patru (în acest moment) sunt sigure de locuri de cupă europeană în sezonul viitor.

Etapa 28 (sâmbătă, 8 mai, București)
  • CSM Reșița – HC Buzău (ora 10.15, sala Dinamo). Arbitri: B. Ciobea (Pitești) / B. Dordea (Sibiu)
  • Dobrogea Sud Constanța – Potaissa Turda (11.00, sala Rapid). Arbitri: B. Stark (București) / R. Ștefan (Ploiești)
  • Magnum Botoșani – CSM Bacău (13.00, saal Dinamo). Arbitri: C. Popa (Galați) / I. Velișca  (Buzău)
  • CS Minaur Baia Mare – Dinamo București (14.30, sala Rapid, TVR 1). Arbitri: M. Drăghici / V. Drăguț (Piatra Neamț). Observator: Doru Manea (București)
  • SCM Politehnica Timișoara – CSM Făgăraș (15.45, sala Dinamo). Arbitri: C. Năstase (București) / S. Stancu (Buzău)
  • CSM București – CSM Vaslui (17.15, sala Rapid). Arbitri: A. Manafu (București) – D. Pavel (Buzău)
  • CSM Focșani – Steaua București (18.30, sala Dinamo). Arbitri: G. Badiu / I. Barbu (Cluj-Napoca)
  • CSU Suceava va sta

Clasament

  1. Dinamo București – 70p (722-545) – 25
  2. Potaissa Turda – 65p (798-673) – 26
  3. Dobrogea Sud – 63p (659-538) – 25
  4. CSM București – 51p (703-647) – 25
  5. Minaur Baia Mare – 47p (599-550) – 25
  6. CSM Focșani – 42p (554-533) – 25
  7. ACS HC Buzău – 38p (644-642) – 25
  8. Steaua București – 37p (658-613) – 25
  9. CSM Vaslui – 34p (684-729) – 26
  10. Poli Timișoara – 32p (508-519) – 25
  11. CSU Suceava – 26p (617-660) – 26
  12. CSM Bacău – 25p (558-630) – 25
  13. CSM Făgăraș – 21p (592-671) – 25
  14. CSM Reșița – 6p (585-747) – 25
  15. Magnum Botoșani – 1p (484-668) – 25
  • Etapa 29 (luni, 10 mai, în București): Bacău – Reșița (10.30); Făgăraș – Steaua (12.00); Botoșani – Focșani (13.10); Vaslui – Dobrogea Sud (14.45); Buzău – CSM București (15.50, TVR 2); Suceava – CS Minaur (17.30); Dinamo – Timișoara (18.25, TVR 1). Potaissa va sta.
  • Etapa 30 (marți, 11 mai, în București): Reșița – Botoșani (10.30); Focșani – Făgăraș (13.00); Dobrogea Sud – Buzău (13.10); Timișoara – Suceava (15.45); CS Minaur – Potaissa (15.50, TVR 2); Steaua – Dinamo (18.25, TVR 1); CSM București – Bacău (18.30). Vaslui va sta.