Minaur trece de Slatina și urcă pe poziția a patra în clasament

Meci greu pentru Minaur, dar nici nu ne așteptam la altceva, mai ales că echipa din Slatina este una care “bagă materiale” de la început până la final. Oltencele au avut o absență de marcă, vedeta echipei, pivotul Lorena Ostase, dar nu se poate compara cu cele 10 absențe de la noi, ba chiar 11 am putea spune, pentru că în primul meci al turneului s-a accidentat la umăr Angela Cioca.

Începem meciul foarte bine, cu o dublă reușită de Lavko, după care primim cinci goluri la rând în patru minute și e 5-2 (8). Joacă nu merge în continuare și se ajunge la 8-4 (13) și 9-5 (14). Urmează o mobilizarea exemplară în faza de apărare, poarta prinde și ea ce se poate și timp de 13 minute nu primim gol, reușind în schimb să marcăm de șapte ori: 9-12 (27). Stoicănescu oprește “seceta” din tabăra echipei sale, apoi fiecare echipă înscrie câte un gol până la finalul primei reprize: 11-13.

Minaur încearcă să rezolve “cazul Slatina” cât mai repede și să aibă un final de meci liniștit. Se ajunge la 14-18 (38), apoi diferența se menține între două și patru goluri până în min. 54, la 20-24. Kovacevic urcă diferența, apoi Idehn punctează din poartă în poartă și de la 20-26 nu se mai poate întâmpla nimic. Se mai înscriu patru goluri până la final și Baia Mare se impune: 22-28.

Excelentă evoluția celor două jucătoare din Serbia, interii echipei noastre reușind să înscrie 14 din golurile echipei. Urmează o zi de pauză, apoi duminică un meci extrem de greu, cu ultima campioană a României, SCM Rm. Vâlcea (ora 11.00, TVR 2). În final, ultimul meci de la acest turneu va fi marți, 3 octombrie, de la ora 18.30, cu Gloria Bistrița (în direct la TVR 1).

CSM Slatina – CS Minaur Baia Mare: 22-28 (11-13)
Arbitri: Georgiana Doană – Ana Maria Gociu (București). Observator FRH: Gheorghe Bejinariu (Pitești)
Aruncări de la 7m: 2-3 (toate transformate). Minute de eliminare: 8-12

• CSM Slatina: M. Pașca, Datcu, Nagy – L. Popescu 6, Stoicănescu 5 (2 din 7m), Cîrligeanu 4, L. Tămaș 3, Chitacu 2, Vădineanu 1, N. Rusu 1, A. Arvatu, Drăghici, M. Arvatu, Fulgoi. Antrenor: Victorina Bora
  • CS Minaur: Filippa Idehn (4 intervenții, a marcat un gol), Cristina Enache (7 intervenții) – Jovana Kovacevic 7, Jelena Lavko 7 (3 din 7m), Linn Blohm 5, Ana Maria Tănasie 3, Cristina Laslo 3, Asuka Fujita 2, Anca Polocoșer, Eva Kerekes, Angela Cioca, Andreea Tecar. Antrenor: Claudia Cetățeanu

3. Gloria Bistrița – 9p (75-62) – 3
  4. Minaur Baia Mare – 7p (64-48) – 3
  5. Dunărea Brăila – 6p (76-59) – 3
  6. SCM Craiova – 6p (82-72) – 3
  7. Măgura Cisnădie – 6p (73-65) – 3
  8. Gloria Buzău – 6p (73-71) – 3
  9. Dacia Mioveni – 3p (78-79) – 3
  10. CSU Cluj-Napoca – 3p (54-60) – 3
  11. HC Zalău – 3p (46-60) – 3
  12. Rapid București – 2p (70-72) – 3