Minaur – Rapid București în sferturile Cupei României (miercuri, 10.00, TVR 1)

Marți, la Bistrița, s-au disputat cele șapte meciuri din optimile de finală ale Cupei României la handbal feminin. Rapid București a stat, dar nu va mai sta miercuri, când va întâlni în sferturi pe CS Minaur Baia Mare, joc programat de la ora 10.00 și transmis în direct la TVR 1.

Rapid este cotată cu șansa a doua la câștigarea campionatului de către un ziar central, însă rămâne de văzut dacă se va putea bate acolo sus. Bucureștencele au făcut foarte multe transferuri în inter-sezon, aducând jucătoare de certă valoare.

Lot Rapid (antrenor Carlos Viver)
  • Portari: Diana Ciucă (venită de la Vâlcea), Denisa Dedu (CSM București, însărcinată), Sabina Cojocaru (de la junioare), Julie Foggea
  • Extremă stânga: Andreea Chiricuță, Marina Ilie
  • Interi stânga: Gabriela Perianu (CSM București – accidentată), Claudia Constantinescu, Sorina Tîrcă (Corona Brașov)
  • Centri: Eliza Buceschi, Alexandra Trifan, Alicia Fernandez Fraga (Vâlcea)
  • Inter dreapta: Laura Popa, Azenaide Carlos (Podravka)
  • Extreme dreapta: Marta Lopez (Vâlcea), Alexandra Badea
  • Pivoți: Ainhoa Hernandez (Prosetecnisa Zuazo), Oana Manea-Lefter (revine în activitate), Florentina Craiu

Rapid a pierdut câteva jucătoare în vară: Albertina Kassoma, Itana Cavlovic, Ștefania Lazăr, Daniela Băbeanu Todor, Georgiana Bazon, Jasna Boljevic, Ana Maria Văcariu, Diana Diaconu, Gabriela Dobre.

Meciurile din optimi

CS Minaur Baia Mare – CSM Slatina: 28-25 (14-13)

  • CS Minaur: Utkina, Pandzic, Enache – Tănasie 6, Laslo 6, A. Popa 4, Burlachenko 3, Zych 3, Fujita 2, Cioca 1, Borș 1, Polocoșer 1, Kerekes, Severin, de Souza, Țîrle. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu
  • CSM Slatina: Timoșenkova, Nagy, Pașca – Chitacu 5, L. Popescu 4, Livrinikj 4, Necula 3, Cîrligeanu 3, Ostase 3, Olaru 2

Dacia Mioveni – Gloria Buzău: 24-30 (10-15)

  • Mioveni: Lisewska 7, Vizuete 5, Cîrjan 5, A. Ivan 3, P. Toma 2, R. Nicolae 1, Georgescu 1
  • Buzău: Harabagiu-Tiron 7, A. Ilie 6, Moroianu 3, Vasileuskaya 3, Rotaru 3, Vălean 3, Zamfirescu 2, Subțirică-Iovănescu 2, A. Simion 1

Măgura Cisnădie – Dunărea Brăila: 30-31 (12-13) – după 7m

  • Cisnădie: Dmitrovic 10, M. Neagu 5, Blazevic 4, Bardac 3, Tătăr 3, Radojevic 2, Ianași 2, D. Abed-Khader 1
  • Brăila: Udriștioiu 7, Rodrigues Belo 7, L. Araujo 6, Kanaval 5, Quintino 3, Tamires 2, Da Rocha 1

SCM Râmnicu Vâlcea – SCM Craiova: 34-25 (19-11)

  • Vâlcea: Mireya Gonzalez 8, Elghaoui 7, Nikolic 7, Glibko 5, Dache 2, Liscevic 2, Stamin 1, Levcenko 1, Klikovac 1
  • Craiova: Bak 7, Burcea-Zamfir 4, Țicu 4, Nica 3, Cîrstea 2, Șelaru Ilie 1, Loken 1, Adespii Molnar 1, Tudorică 1, Jipa 1

HC Zalău – CSU Cluj-Napoca: 30-22 (17-6)

  • Zalău: Vrabie 6, A. Popescu 5, Bujor 4, Toth 4, Dindiligan 3, Jlezi 2, Berbece 2, Bălăceanu 2, Mărginean 1, Mihart 1
  • Cluj: Moisin 5, Nichitean 3, Zegrean 3, Gherghe 3, Orșivschi 3, Bazon 2, Cordoș 2, Lupașcu 1

CSM București – Gloria Bistrița: 29-21 (14-9)

  • CSMB: Neagu 9, Martin Berenguer 6, Ramusovic 4, Omoregie 2, Arntzen 2, Gogîrlă 2, Smeets 2, Klikovac 1, Broch 1
  • Bistrița: Kovacevic 7, Dincă 3, Iuganu 3, Cabral Barbosa 3, A. Rodriguez 2, Schmelzer 2, D. Lazăr 1

CSM Deva – Știința București: 18-25 (9-13)

  • Deva: Malac 7, Racho 4, Șamanț 3, Pătuleanu 2, A. Moldovan 1, A. Matei 1,
  • Știința: Leuștean 5, A. Coman 5, Tetean 4, A. Tecar 3, Boljevic 3, Cavlovic 2, A. Șerban 2, Gădăleanu 1
Turul 2 – miercuri, 25 august, la Bistrița
  • 10.00: Rapid București – CSM Baia Mare (TVR 1)
  • Știința București – HC Zalău
  • Gloria Buzău – SCM Rm. Vâlcea
  • 16.00: CSM București – Dunărea Brăila (TVR 2)