Minaur pierde în fața liderei Ligii Florilor MOL

Vineri după-amiază, sala “Apollo” din capitală a fost gazda partidei dintre CSM București și CS  Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 20-a din Liga Florilor MOL. Lidera la zi a întrecerii interne și, probabil, viitoarea campioană a țării, s-a impus cu 32-24, după un meci pe care l-a controlat de la început până la final, chiar dacă în mai multe perioade băimărencele s-au ridicat la valoarea adversarei, ba chiar a pus probleme.

Echipele au intrat mai greu în meci, după primele șapte minute scorul fiind 3-0 pentru gazde. Mai apoi, în următoarele patru minute înscrie Minaur de trei ori fără a primi gol: 3-3 (11). CSMB se apără foarte bine, înscrie foarte mult pe contraatac sau faza a doua și se distanțează pe măsura scurgerii minutelor, ajungând la 17-8 (24). Până la pauză, Minaur înscrie de cinci ori și primește doar două goluri, astfel că la cabine se intră cu 19-13.

După reluare, CSM face 26-15, iar de aici Minaur are din nou o evoluție foarte bună, cu aproape 10 minute în care nu a încasat niciun gol și a venit până la 26-20 (49). Gazdele au cerut de două ori time-out în câteva minute, au mai schimbat una alta și s-a impus meritat cu 32-24, după un meci acceptabil.

Minaur rămâne cu strădania și cu “amănuntul” că are o primă jucătoare care a depășit suta de goluri marcate în acest campionat, Ana Maria Tănasie fiind acum la cota 101.

Următorul meci este tocmai pe 20 aprilie, deoarece Liga Florilor MOL se va întrerupe după meciurile de joi, 30 martie, pentru activitățile loturilor naționale. România are de jucat o dublă foarte importantă cu Portugalia, pe 8 și 12 aprilie (primul meci la Pitești, al doilea la Paredes, în deplasare).

CSM București – CS Minaur Baia Mare: 32-24 (19-13)
  • Sala “Apollo” din București; cca 500 spectatori
  • Arbitri: Claudiu Ghesoiu (Ploiești) – Ionuț Tița (București). Observator: Anton Eremia (Târgu Jiu)
  • Aruncări de la 7m: 0-2 (transformate: 0-1; a ratat Tănasie). Minute de eliminare: 8-0 (Pintea, Dembele, Neagu, Klikovac)
  • CSM București: Evelina Eriksson (7 intervenții), Laura Glauser (7 intervenții, a apărat și un 7m) – Marina Sudakova 6, Emilie Hegh Arntzen 5, Elizabeth Omoregie 4, Siraba Dembele Pavlovic 4, Crina Pintea 4, Cristina Neagu 3, Grace Zaadi 2, Ștefania Stoica 2, Malin Aune 1, Andreea Ailincăi 1, Andrea Klikovac, Ema Alivodic, Andreea Rotaru. Antrenori: Adrian Vasile, Iulia Curea, Mehmedalija Muladzic
  • CS Minaur: Amra Pandzic (2 intervenții), Cristina Enache (4 intervenții), Ioana Ugran (o intervenție) – Dijana Ujkic 5, Luciana Popescu 5, Ana Maria Tănasie 4 (unul din 7m), Andreea Țîrle 3, Sanja Vujovic 3, Magda Cazanga 2, Oana Borș 1, Andreea Popa 1, Anca Mițicuș, Itana Cavlovic, Aleksandra Vukajlovic, Eva Kerekes, Raluca Tudor. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu, Daniel Apostu

Etapa 20
  • CSM București – CS Minaur Baia Mare: 32-24
  • Dacia Mioveni – CSM Galați (joi, 30 martie)
  • CSM Târgu Jiu – HC Zalău (joi, 30 martie)
  • CSM Slatina- Măgura Cisnădie (joi, 30 martie)
  • Dunărea Brăila – Gloria Bistrița (joi, 30 martie, 17.30, Pro Arena)
  • SCM Gloria Buzău – SCM Universitatea Craiova (joi, 30 martie, 18.00)
  • Rapid București – SCM Râmnicu Vâlcea (joi, 30 martie, 19.15, Pro Arena)

6. SCM Rm. Vâlcea – 35p (591-548) – 19
  7. Minaur Baia Mare – 30p (536-553) – 20
  8. SCM Craiova – 25p (516-555) – 19
  9. Măgura Cisnădie – 22p (530-557) – 19
  10. CSM Tg. Jiu – 21p (472-497) – 19
  11. Dacia Mioveni – 13p (497-547) – 19
  12. HC Zalău – 10p (451-534) – 19
  13. CSM Slatina – 9p (423-512) – 19
  14. CSM Galați – 1p (430-587) – 19

Etapa 21. Joi, 20 aprilie: HC Zalău – Măgura; Rm. Vâlcea – CSM Tg. Jiu; CS Minaur – Gloria Buzău; CSM Galați – CSM București; Dunărea – CSM Slatina; SCM Craiova – Rapid (17.30, Pro Arena). Duminică, 23 aprilie: Gloria Bistrița – Mioveni (15.45, Pro Arena).