Minaur obține prima victorie în noua ediție a Ligii Florilor

Sâmbătă dimineața, fetele de la CS Minaur au jucat în deplasare cu CSM Slatina, reușind să obțină prima victorie din acest sezon al Ligii Florilor și să ne arate că există un grup bun, dornic să obțină performanță. Băimărencele au mai învins de două ori în ultimele luni echipa din Slatina, într-un amical și în Cupa României, doar că acum meciul se disputa la Slatina și fetele noastre nu aveau chiar cel mai bun moral. Din fericire, după o prima repriză extreme de echilibrată, Minaur a luat jocul în propriile mâini și a reușit să obțină trei puncte.

În prima parte a jocului, cele două echipe s-au aflat pe rând la conducere, dar niciuna dintre ele n-a reușit să se desprindă. A fost 2-1 (4), apoi 3-5 (8), 7-7 (14), după care Slatina s-a dus la două goluri: 13-11. Au venit apoi trei goluri consecutive pentru echipa noastră și apoi am condus până la pauză, intrând în avantaj la cabine: 16-17.

Partea a doua aduce o echipă băimăreană puternică în apărare, iar în primele șase minute am dus scorul la 16-20. Apoi au marcat gazdele de două ori, ne-am temut puțin mai apoi după ce Fujita a ratat un 7m, însă fetele noastre n-au cedat niciun moment, ba chiar s-au distanțat: 18-24 (43) și au gestionat foarte bine avantajul până la finalul meciului, reușind victoria.

CSM Slatina – CS Minaur Baia Mare: 26-29 (16-17)
  • Sala sporturilor din Slatina
  • Arbitri: Diana Carmen Ciulei (Brașov) și Silviu Stănescu (Moreni). Observator: Gheorghe Bejinariu (Pitești)
  • Aruncări de la 7m: 6-6 (transformate: 4-5; au ratat: Popescu, Necula / Fujita). Minute de eliminare: 10-10
  • CSM Slatina: Viktoria Timoșenkova, Elena Nagy, Mirela Pașca – Oana Chitacu 5, Adina Cîrligeanu 5, Hermina Olaru 5, Luciana Popescu 4 (3 din 7m), Rebeca Necula 3 (unul din 7m), Lorena Ostase 3, Sonia Vasiliu 1, Geanina Drăghici, Cristina Crețu, Andreea Coman, Elena Livrinikj, Luciana Matea. Antrenor: Victorina Bora
  • CS Minaur: Cristina Enache (5 intervenții), Amra Pandzic (a apărat un 7m), Elena Utkina (2 intervenții) – Asuka Fujita 7 (4 din 7m), Aleksandra Zych 7, Ana Maria Tănasie 5, Yaroslava Burlachenko 4, Cristina Laslo 4 (unul din 7m), Alexandra Severin 2, Angela Cioca, Bianca Țîrle, Andreea Popa, Anca Polocoșer. Nu au jucat: Oana Borș, Eva Kerekes. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu

9. CSM Slatina – 3p (70-76) – 3
  10. Minaur Baia Mare – 3p (76-83) – 3
  11. Gloria Bistrița – 0p (74-81) – 3
  12. Dacia Mioveni – 0p (57-67) – 3
  13. CSM Deva – 0p (57-78) – 3
  14. Știința București – 0p (60-87) – 3