Minaur merge în Franța să se bată pentru calificare

Duminică, 23 ianuarie, în Complex Sportif Mangin din Nantes (capacitate 2.400 locuri), se va disputa meciul dintre Les Neptunes de Nantes și CS Minaur Baia Mare, din etapa a treia a Grupei B din EHF European League. Jocul va fi arbitrat de Svavar Petursson și Sigurdur Thrastarson din Islanda, iar delegat EHF va fi Cesar Castillo (Marea Britanie).

Nantes este deținătoarea trofeului, unul obținut chiar în Baia Mare, orașul nostru găzduind Final 4. În acest sezon din campionatul francez, Nantes ocupă locul 6, cu șapte victorii și cinci înfrângeri (26 puncte). Echipa este antrenată de Guillaume Saurina (care a fost și sezonul trecut), acesta fiind ajutat de Helle Thomsen, un alt nume celebru în lumea handbalului.

Au plecat în vară: Camille Ayglon-Saurina (retrasă), Blandine Dancette (retrasă), Bruna de Paula (Metz), Lotte Grigel (daneza s-a retras), Stine Bodholt Nielsen (HH Elite), Beatriz Escribano, Kaba Gassama (Fleury Loiret), Émilie Bellec (Le Havre)

Au venit în vară: Amandine Tissier (Brest Bretagne), Carin Stromberg (Viborg HK), Barbara Moretto (OGC Nice), Raissa Dapina (Fleury Loiret), Oriane Ondono (Fleury Loiret), Mari Finstad Bergum (Flint Tønsberg)

La echipa franceză evoluează și Nathalia Hagman (suedeza fostă la CSM București)

Nantes a eliminat în turul al treilea echipa suedeză HC Hoors HK, după 39-24 și 35-25.

Lotul echipei Nantes (după patru jocuri în Europa)
  • Portari: 12. Floriane Andre (a marcat 3 goluri); 30. Lorine Boudehkane; 24. Adriana Placzek (Polonia)
  • Extremă stânga: 18. Naemi Ardouin (5 goluri); 14. Mari Finstad Bergum (Norvegia, 12 goluri); 42. Sylla Dyenaba; 21. Fie Woller (Danemarca, 6 goluri)
  • Inter stânga: 3. Lauryn Cossou (Senegal, 9 goluri); 23. Deborah Kpodar (13 goluri); 69. Lorine Perrot
  • Centru: 17. Mai Kragballe Nielsen (Danemarca, 5 goluri); 8. Carin Stromberg (Suedia, 16 goluri); 10. Amandine Tissier; 22. Marnie Valette; 26. Clara Vaxes (5 goluri)
  • Inter dreapta: 20. Orlane Ahanda (12 goluri); 33. Barbara Moretto (8 goluri)
  • Extremă dreapta: 44. Raisa Dapina (9 goluri); 25. Albane Frachon; 4. Nathalie Hagman (Suedia, 16 goluri)
  • Pivot: 29. Ines Godet; 5. Manon Loquay (7 goluri); 99. Helena Mathon; 33. Gordana Mitrovic (Serbia, 4 goluri); 11. Onacia Ondono (5 goluri)
  • Antrenori: Guillaume Saurina, Helle Thomsen
Lotul CS Minaur Baia Mare pentru acest sezon european
  • Portari: 1. Cristina Enache (2/0); 21. Amra Pandzic (2/0); 85. Diana Teodora Neagu
  • Extremă stânga: 10. Eva Kerekes (2/1); 9. Ana Maria Tănasie (2/0)
  • Inter stânga: 11. Karoline Helena de Souza (2/0); 24. Maria Ioana Groșan; 99. Anca Georgiana Polocoșer (2/1); 5. Alexandra Ramona Severin (1/3)
  • Centru: 8. Angela Cioca (2/1); 13. Cristina Laslo (2/8); 70. Andreea Cristina Popa (2/9)
  • Inter dreapta: 3. Jelena Lavko (2/12); 14. Taisia Turdeanu; 18. Aleksandra Zych (1/0)
  • Extremă dreapta: 27. Asuka Fujita (2/10); 55. Oana Doina Borș; 7. Maria David (1/0); 6. Diana Florina Lazea
  • Pivot: 4. Yaroslava Burlachenko (2/9); 15. Amira Tecar; 23. Bianca Andreea Țîrle (2/0)
  • Antrenori: Raul Fotonea, Daniel Apostu
Programul grupei B
  • Etapa 1. Duminică, 9 ianuarie: CS Minaur – MKS Lubin: 34-32; Les Neptunes de Nantes – SG BBM Bietigheim: 25-27
  • Etapa 2. Sâmbătă, 15 ianuarie: Bietigheim – Minaur: 39-20; Lubin – Nantes: 26-27
  • Etapa 3. Sâmbătă, 22 ianuarie: Bietigheim – Lubin (19.00). Duminică, 23 ianuarie: Nantes – Minaur (15.00)
  • Etapa 4. Duminică, 6 februarie: Minaur – Nantes (13.00); Lubin – Bietigheim (17.00)
  • Etapa 5. Sâmbătă, 12 februarie: Bietigheim – Nantes (17.00). Duminică, 13 februarie: Lubin – Minaur (17.00)
  • Etapa 6. Sâmbătă, 19 februarie: Minaur – Bietigheim (17.00). Duminică, 20 februarie: Nantes – Lubin (15.00).
  • Clasament după două runde: 1. Bietigheim – 4p (66-45); 2. Nantes – 2p (52-53); 3. CS Minaur – 2p (54-71); 4. Lubin – 0p (58-61)
Grupele EHF European League
  • Grupa A: 1. Motherson Mosonmagyarovari KC (Ungaria) – 4p; 2. Sola HK (Norvegia) – 2p (un meci); 3. HC Lokomotiva Zagreb (Croația) – 0p (un meci); 4. ES Besancon Feminin (Franța) – 0p
  • Grupa C: 1. Herning-Ikast Handbold (Danemarca) – 4p; 2. CS Măgura Cisnădie (România) – 2p; 3. Storhamar Handball Elite (Norvegia) – 2p; 4. Handball Club Lada Togliatti (Rusia) – 0p.
  • Grupa D (s-a jucat doar o etapă): 1. SCM Râmnicu Vâlcea (România) – 2p; 2. Viborg HK (Danemarca) -2p; 3. Chambray Touraine Handball (Franța) – 0p; 4. Váci NKSE (Ungaria) – 0p