Minaur câștigă la Zalău trei puncte foarte importante

Duminică dimineața, Sala sporturilor “Gheorghe Tadici” din Zalău a fost gazda partidei dintre HC Zalău și CS Minaur, joc din cadrul etapei a 12-a din Liga Florilor MOL, penultima din tur. Fetele de la Minaur au făcut un meci bun și au reușit să se impună cu 30-24, iar cu cele trei puncte obținute pleacă din zona urâtă a clasamentului.

Zalăul nu stă deloc bine în clasament, se teme de o retrogradare directă și, implicit, s-a luptat să iasă din zonă cu tot ce se poate. La fel de adevărat este că nici Minaur nu se afla pet rasa dorită și trei puncte erau vitale în acest meci. Implicit, prevedeam un meci tare, de care pe care, în care orice amănunt putea să fie important.

Gazdele au început mai bine, au condus 4-2, dar mai apoi fetele noastre au egalat situația și au reușit să preia conducerea și să o mențină După minutul 25, distanța a crescut puțin, iar la pauză s-a intrat cu trei goluri avans pentru Minaur: 13-16. Imediat după reluare, Minaur a reușit să-și mărească diferența, apoi a păstrat un ecart de 5-7 goluri până la final, reușind să se impună fără probleme.

Următorul meci pentru echipa noastră va fi abia pe 25 ianuarie, în ultima etapă din tur, acasă, cu Râmnicu Vâlcea.

HC Zalău – CS Minaur Baia Mare: 24-30 (13-16)
  • Sala sporturilor “Gheorghe Tadici” din Zalău; cca 1.000 spectatori
  • Arbitri: Cristina Lovin-Nastăse (București) și Simona Stancu (Buzău). Observator: Viorel Vicea (București)
  • Aruncări de la 7m: 5-4 (transformate: 3-4; au ratat: Mihart, Toth). Minute de eliminare: 6-8 (Lazic, Stamin, Marin / Alves, Vujovic, Mițicuș 2)
  • Zalău: Paula Teodorescu, Viorica Țăgean, Alexandra Popescu – Emilija Lazic 6, Roberta Stamin 6, Andreea Mihart 4, Krisztina Toth 3, Bianca Berbece 3, Alexandra Pricop 1, Andriyana Naumenko 1, Martina de Santis, Andreea Mărginean, Ioana Bălăceanu, Andreea Bujor, Florentina Moisin, Daniela Marin. Antrenori: Gheorghe Tadici, Elena Tadici
  • CS Minaur: Cristina Enache (13 intervenții), Amra Pandzic (a apărat un 7m) – Magda Cazanga 6 (2 din 7m), Andreea Popa 4, Oana Borș 4, Ana Maria Tănasie 4 (2 din 7m), Sanja Vujovic 3, Luciana Popescu 2, Raluca Tudor 2, Anca Mițicuș 2, Dijana Ujkic 1, Andreea Țîrle 1, Talida Alves Carneiro 1, Aleksandra Vukajlovic, Aleksandra Zych, Itana C avlovic. Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu, Daniel Apostu

8. CSM Tg. Jiu – 15p (299-309) – 12
  9. Minaur Baia Mare – 15p (315-334) – 12
  10. Măgura Cisnădie – 13p (341-346) – 12
  11. Dacia Mioveni – 10p (317-346) – 12
  12. HC Zalău – 9p (298-347) – 12
  13. CSM Slatina – 6p (267-308) – 12
  14. CSM Galați – 0p (271-386) – 12

Etapa 13 (ultima din tur). Miercuri, 18 ianuarie: CSM București – Gloria Buzău (17.30, Pro Arena). Joi, 19 ianuarie: Mioveni – Rapid. Duminică, 22 ianuarie: Dunărea – Tg. Jiu; Galați – Zalău; Craiova – Slatina; Bistrița – Cisnădie (17.30, Pro Arena). Miercuri, 25 ianuarie: CS Minaur – SCM Rm. Vâlcea (17.30, Pro Arena).