Meciuri de foc pentru CS Minaur în luna ianuarie și februarie; primul dintre acestea, la Buzău

Miercuri, 26 ianuarie, de la ora 18.00, Sala Sporturilor “Romeo Iamandi” din Buzău va fi gazda partidei dintre SCM Gloria Buzău și CS Minaur Baia Mare, din cadrul etapei a 12-a din Liga Florilor MOL. Jocul va fi arbitrat de clujenii Ionuț Barbu și Gabriel Badiu, iar observator FRH va fi Marius Brumaru (Focșani). Pentru partida de miercuri, clubul buzoian pune la dispoziție bilete la prețul de 30 de lei, în limita a 30% din capacitatea sălii.

Un final de tur foarte greu pentru Minaur, cu această deplasare la Buzău, iar mai apoi un meci acasă cu CSM București, nu că următoarele meciuri ar fi mai ușoare: 2 februarie cu Cisnădie (ora 18.00, TVR 1), Nantes (6 februarie, ora 13.00), apoi cu Brăila și în deplasare la Lubin, și așa mai departe.

Gloria Buzău a început en-fanfare sezonul, impunându-se în Cupa României și Supecupa României în fața celor de la CSM București, apoi au învins Vâlcea, Bistrița, Craiova, au făcut egal cu CSM București și au pierdut doar la Rapid. Treburile n-au mai mers la fel de bine și după etapa a 7-a, iar mai apoi s-a pierdut și în cupele europene, astfel că antrenorul Aurelian Roșca a fost demis, locul său fiind luat de secundul Romeo Ilie, care este ajutat de antrenorul cu portarii, Alina Iordache.

Lotul SCM Gloria Buzău
  • Portari: 1. Ana Maria Mîrcă Olariu; 16. Ljubica Nenezic (Muntenegru); 43. Marta Batinovic (Muntenegru)
  • Extremă stânga: 15. Abigail Vălean; 28. Alina Czeczi
  • Inter stânga: 10. Diana Munteanu; 23. Raluca Petruș; 31. Bianca Tiron
  • Centru: 9. Andreea Rotaru; 17. Carmen Stoleru; 30. Mădălina Zamfirescu; 99. Maria Șteriova (Macedonia de Nord)
  • Inter dreapta: 33. Natalya Vasileuskaya (Belarus); 90. Ana Maria Savu; 96. Alina Ilie
  • Extremă dreapta: 7. Ana Maria Simion; 18. Claudiu Condurache; 79. Andra Moroianu
  • Pivot: 6. Alexandra Subțirică Iovănescu; 83. Marija Petrovic (Serbia); 98. Ana Maria Samson
  • Antrenor: Romeo Ilie și Alina Iordache
Lotul CS Minaur
  • Portari: Cristina Enache (11 meciuri / 0 goluri), Amra Pandzic (9/0)
  • Extremă stânga: Ana Maria Tănasie (10/46 – unul din 7m), Eva Kerekes (6/14)
  • Inter stânga: Alexandra Severin (10/24 – 4 din 7m), Karoline Helena de Souza (2/0), Anca Polocoșer (11/12)
  • Centru: Cristina Laslo (11/59 – 7 din 7m), Andreea Popa (11/24), Angela Cioca (10/2)
  • Inter dreapta: Aleksandra Zych (10/16), Jelena Lavko (3/7 – 4 din 7m)
  • Extremă dreapta: Asuka Fujita (11/56 – 13 din 7m), Oana Borș (6/13), Maria David (1/0)
  • Pivot: Yaroslava Burlachenko (11/41 – 4 din 7m), Andreea Țîrle (6/1)
  • Nu mai fac parte din lot Elaine Gomes Barbosa (7/4), Elena Utkina (9/2)
  • Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu
Etapa 12
  • SCM Râmnicu Vâlcea – Gloria Bistrița: 28-25
  • Măgura Cisnădie – Dacia Mioveni: 30-21
  • HC Dunărea Brăila – CSM Slatina: 27-24
  • SCM Craiova – Rapid București: 29-34
  • CSM Deva – CSU Știința București: 24-26
  • CSM București – HC Zalău (miercuri, 16.00, TVR 2)
  • SCM Gloria Buzău – CS Minaur Baia Mare (miercuri, 18.00)

Clasament

  1. Rapid București – 33p (358-318) – 12
  2. SCM Rm. Vâlcea – 28p (342-303) – 12
  3. CSM București – 25p (313-268) – 11
  4. Măgura Cisnădie – 24p (307-275) – 11
  5. Dunărea Brăila – 22 (305-267) – 11
  6. Gloria Buzău – 19p (292-279) – 11
  7. HC Zalău – 19p (247-235) – 11
  8. Minaur Baia Mare – 18p (321-306) – 11
  9. SCM Craiova – 17p (316-317) – 12
  10. Gloria Bistrița – 13p (301-304) – 12
  11. Dacia Mioveni – 9p (268-298) – 12
  12. CSM Slatina – 9p (296-331) – 12
  13. Știința București – 3p (277-349) – 12
  14. CSM Deva – 0p (238-331) – 12

Etapa 13 (ultima etapă din tur). Joi, 27 ianuarie: Rapid – Rm. Vâlcea (18.00, TVR 1). Vineri, 28 ianuarie: Zalău – Cisnădie. Sâmbătă, 29 ianuarie: Slatina – Craiova (11.00); Știința – Buzău (15.30); Mioveni – Brăila (17.00); Bistrița – Deva (17.00). Duminică, 30 ianuarie: CS Minaur – CSM București (11.00, TVR 2).