Fetele de la Minaur au pierdut net în deplasarea din Rusia

Duminică după-amiază, la Astrahan, Minaur a jucat al doilea meci din EHF European League, cu Astrahanocka din localitate. N-a fost deloc un meci reușit, dimpotrivă, fetele noastre fiind învinse cu 33-27. Urmează revenirea în țară pe ruta Astrahan – Moscova – Istanbul – București și alte două jocuri de Liga Florilor MOL, cu Măgura Cisnădie și cu CSU Cluj Napoca.

Din păcate, Minaur a făcut din nou o primă repriză extrem de slabă, cu foarte multe ratări (8 goluri din 22 de aruncări), la care se mai adaugă și alte șapte baloane pierdute pe greșeli tehnice individuale (un procentaj foarte slab la finalizare, de doar 29%). Practic, echipă noastră a fost prezentă în joc cu adevărat între 8-3 (13) și 8-7 (17), însă acele cinci minute nu aveau cum fi suficiente la nivelul primului mitan. De remarcat că în ultimele 13 minute am marcat un singur gol și am primit șase. La fel de interesant este că revenirea echipei noastre s-a făcut după un time-out, iar “stingerea” din final, după un timp de odihnă cerut de antrenorul rus.

Partea a doua a fost aproape la fel de slabă ca si prima pentru Minaur, gazdele ajungând la un moment dat la 11 goluri diferență: 28-17 (50). Ultimele 10 minute au fost din nou bunicele pentru Baia Mare, care “a mai reparat” puțin pasivul, dar impresia generală este că am făcut un meci la fel de slab ca și cel cu CSM București, iar înfrâgerea a venit firesc, într-un meci în care nu am contat decât în acele cinci minute din prima repriză.

N-a mers bine apărarea, nici poarta, iar în atac am avut 62 de posibilități de a marca, dar rezultatul a fost 27 de goluri / 52 de aruncări, plus 11 greșeli tehnice individuale.

Astrahanocka Astrahan – CS Minaur Baia Mare: 33-27 (14-8)
  • Sportcomplex “Zvezdniy” din Astrahan; cca 3.000 spectatori
  • Arbitri: Danielo Bojinovski și Viktor Nacevski (Macedonia de Nord). Delegat EHF: Oleg Tarasikov (Rusia)
  • Aruncări de la 7m: 2-8 (toate transformate). Minute de eliminare: 12-4
  • Astrahanocka: Kira Trusova (13 intervenții), Evelina Anoșkina, Anastasia Riabțeva – Elizaveta Malașenko 8/10, Daria Samokina 7/10, Karina Yezhikava 4/7, Kristina Tarasova 3/4, Karina Sabirova 3/8, Ekaterina Zelenkova 2/3, Ana Debelic 2/3, Evghenia Levcenko 2/4 (2 din 7m), Irina Nikitina 2/4, Ekaterina Fanina, Julia Baeva, Irina Korneeva, Irina Stelmah 0/1. Antrenori: Vlatko Djonovic și Evgheni Dmitriev
  • CS Minaur: Cristina Enache (4 intervenții), Filippa Hillevi Karianna Idehn (6 intervenții) – Jelena Lavko 7/8 (3 din 7m), Linn Christina Blohm 5/6, Andreea Cristina Popa 5/9 (5 din 7m, Jovana Kovacevic 3/8, Yaroslava Burlachenko 2/3, Larissa Fais Munhoz Araujo 2/4, Asuka Fujita 1/2, Ana Maria Tănasie 1/4, Cristina Laslo 1/8, Karoline Helena de Souza, Anca Georgiana Polocoșer, Sonia Seraficeanu 0/1. Antrenor: Costică Buceschi
Programul grupei C
  • Etapa 1: CS Minaur – Storhamar: 33-29; Thuringer – Astrahanocka: 22-29
  • Etapa 2: Storhamar – Astrahanocka: 33-28; Thuringer – CS Minaur (20 februarie, ora 17.00, în Baia Mare)
  • Etapa 3: Astrahanocka – Minaur: 33-27; Thuringer – Storhamar (7 februarie, 13.00, la Bad Langelsalza în Germania)
  • Etapa 4: CS Minaur – Astrahanocka (6 februarie, 15.00, Baia Mare); Storhamar – Thuringer (6 februarie, 15.00, Bad Langelsalza)
  • Etapa 5: Storhamar – CS Minaur (13 februarie, 15.00, la Hamar); Astrahanocka – Thuringer (13 februarie, 15.00, la Astrahan)
  • Etapa 6: CS Minaur – Thuringer (21 februarie, 17.00, în Baia Mare); Astrahanocka – Storhamar (20 februarie, 15.00, la Astrahan).