CS Minaur a câștigat ambele partide cu Iuventa Michalovce

Vineri și sâmbătă, echipa feminină de handbal a CS Minaur are disputat două jocuri de pregătire cu Iuventa Michalovce (Slovacia). Primul dintre acestea s-a jucat vineri seara, echipa noastră reușind să se impună cu 33-23 (16-9), chiar dacă o bună parte din zi a fost pe drum. Mai apoi, sâmbătă, CS Minaur a jucat un al doilea meci cu Iuventa, câștigat și acesta cu 29-22 (11-10, 21-18). Era programat și un al treilea meci, cu echipa poloneză SPR JKS Jaroslaw, dar acesta n-a mai avut loc, fetele noastre revenind acasă după meciul al doilea.

IUVENTA MICHALOVCE – CS MINAUR BAIA MARE: 23-33 (9-16)
Minaur: Filippa Idehn (8 intervenții), Cristina Enache (8 intervenții, a marcat un gol) – Oana Borș 6, Jovana Kovacevic 5, Yaroslava Burlachenko 5, Asuka Fujita 3, Helena Rysankova 3, Linn Blohm 3, Angela Cioca 2, Andreea Popa 2, Anca Polocoșer 1, Ana Maria Tănasie 1, Jelena Lavko 1, Eva Kerekes, Larissa Araujo, Mikaela Massing. Nu au fost utilizate în acest meci: Petruța Argyelan, Sonia Seraficeanu și Cristina Ciaușescu. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.

IUVENTA MICHALOVCE – CS MINAUR BAIA MARE: 22-29 (10-11, 18-21)
S-au jucat două reprize a câte 20 de minute fiecare, apoi o a treia repriză, de 10 minute
CS Minaur: Filippa Idehn (o intervenție), Cristina Ciaușescu (10 intervenții) – Oana Borș 5, Jovana Kovacevic 4, Linn Blohm 4, Sonia Seraficeanu 3, Petruța Argyelan 3, Yaroslava Burlachenko 3, Eva Kerekes 2, Helena Rysankova 2, Anca Polocoșer 1, Larissa Araujo 1, Jelena Lavko 1, Angela Cioca, Amdreea Popa. Nu au jucat: Cristina Enache, Mikaela Massing, Ana Maria Tănasie, Asuka Fujita

Interesant este că mezina lotului, Oana Borș (va împlini 17 ani în noiembrie) a fost principala marcatoare a echipei noastre în ambele meciuri. Ziua de sâmbătă a fost mai animată pentru fetele noastre și pentru că portarul Filippa Idehn și-a aniversat ziua de naștere. ea este singura jucătoare din lotul CS Minaur care are 30 de ani, toate celelalte fiind sub 30.