Campioana Ungariei învinge vicecampioana României

Sala Sporturilor „Antonio Alexe” din Oradea găzduiește vineri și sâmbătă turneul de handbal Cupa Centenar. Turneul este organizat de AJ de Handbal Bihor, în colaborare cu DJST Bihor, CSM Oradea și Continental Forum. În primul meci al zilei, CSM București a învins cu 28-26 pe DVSC Debrecen. Mai apoi, campioana Ungariei, FTC Rail Cargo Hungaria a învins vicecampioana României, CS Minaur, cu 36-26. Programul meciurilor de sâmbătă, 21 august: CSM București – Ferencvaros (16.00, Digi 2); CS Minaur – Debrecen (18.00, Digi 3)

Echipa maghiară începe mai bine meciul și se distanțează încă din start: 6-2 (8), apoi păstrează distanța până pe finalul primei reprize, când Minaur revine în joc, pe fondul unei apărări mai bune: 9-7 (16), 12-10 (23), 16-5 (29). Din păcate, primim două goluri în ultimul minut și repriza se încheie 18-15. Începem partea a doua slab, nu reușim să înscriem niciun gol timp de nouă minute, însă primim 6 la rând, astfel că scorul devine 24-15. Ferencvaros are și 10 goluri avans, reducem din diferență până la 7, dar jocul se termină tot cu zece: 36-26.

Ferencvaros TC – CS Minaur Baia Mare: 36-26 (18-15)
  • Sala sporturilor “Antonio Alexe” din Oradea
  • Aruncări de la 7m: 3-4 (transformate 3-2; au ratat Laslo, Burlachenko). Minute de eliminare: 8-0
  • CS Minaur: Elena Utkina (6 intervenții), Amra Pandzic (2 intervenții), Cristina Enache (3 intervenții) – Aleksandra Zych 5, Yaroslava Burlachenko 5 (2 din 7m), Asuka Fujita 3, Elaine Gomes Barbosa 3, Ana Maria Tănasie 2, Eva Kerekes 2, Alexandra Severin 2, Angela Cioca 2, Anca Polocoșer 1, Cristina Laslo 1, Andreea Popa, Oana Borș.

Rezultatele din amicalele disputate până acum: Minaur – Gloria Bistrița: 27-24 și 30-31 (ambele la Bistrița); Minaur – Debrecen: 27-31 (în Ungaria); SCM Rm. Vâlcea – Minaur: 29-27 (la Zalău); Minaur – CSM Slatina: 28-19 (la Zalău); HC Zalău – CS Minaur: 28-25 (la Zalău); CS Minaur – Corona Brașov: 32-21 (acasă); Ferencvaros – CS Minaur: 36-26 (la Oradea)

Minaur în amicale: Amra Pandzic (7/0), Elena Utkina (7/2), Cristina Enache (5/0) – Cristina Laslo 8/40, Yaroslava Burlacenko 8/26, Oana Borș 7/25, Ana Maria Tănasie 8/24, Eva Kerekes 8/21, Elaine Gomes 6/15, Aleksandra Zych 8/14, Andreea Popa 7/13, Angela Cioca 7/11, Alexandra Severin 8/10, Asuka Fujita 2/7, Karoline Helena de Souza 6/7, Anca Polocoșer 7/6, Bianca Țîrle 6/4. Nu a jucat deloc Jelena Lavko. Antrenori: Raul Fotonea și Daniel Apostu.