Minaur vreau să-și continue parcursul bun din ultimele două săptămâni

Sâmbătă dimineața, stadionul “Dealul Florilor” din Baia Mare va fi gazda partidei dintre CS Minaur Baia Mare și Progresul Spartac, joc din cadrul etapei a 13-a din Liga  a 2-a. Biletele de intrare costă 10 lei la tribună oficială și 5 lei în restul stadionului, iar acestea pot fi procurate în ziua meciului, cu începere de la ora 9.00, la casele de bilete de la stadion.

Oficialii partidei. Arbitri: Sorin Vădana – Petrică Ionuț Cîmpeanu (Cluj-Napoca), Csaba Antal (Baciu – Cluj). Arbitru de rezervă: Dragoș Nicolae Lunca (Cluj-Napoca). Observator arbitri: Ioan Mureșan (Timișoara). Delegat joc: Romeo Malac (Timișoara).

Toate meciurile sunt importante pentru echipe, mai ales cu sistemul acesta competițional. Sunt opt puncte până la play-off, însă gândurile noastre merg mai degrabă la strângerea de puncte pentru a avea o viață cât mai ușoară în play-out. Progresul Spartac este la doar un punct în spatele echipei pregătite de Mihai Iosif și are cam același năzuințe cu Minaur.

Progresul este o echipă nou promovată, care n-a mai fost niciodată în Liga 2. Nici nu prea avea când, clubul fiind înființat în 2015. A disputat în acest sezon cinci meciuri în deplasare, reușind două victorii (cu Unirea Constanța și Poli Timișoara), o remiză (la Buzău), alte două meciuri fiind pierdute (Pandurii, Concordia).

Lotul echipei Progresul Spartac
  • Portari: 12. Mihai Ciontoș, 31. Valentin Mărgărit, 33. Dragoș Lupescu
  • Fundași: 2. Vlad Petruț, 3. Alexandru Zamfir, 4. Vlad Alexandrescu, 5. Dănilă Parteon, 6. Andrei Grigore, 7. Eugen Lixandru, 14. Eduard Radu, 16 Nicolae Leafu, 22. Mihai Șandru, 25. Silvian Matei, 27. Ulrich Bardot
  • Mijlocași: 8. Giovani Petcu, 11. Luca Florică, 15. Mario Dumitru, 17. Alexandru Dițu, 18. Nicolas Tong, 19. Ionuț Costea, 24. Andrei Purice, 29. Leonard Boiangiu, 55. Denis Fărăgau
  • Atacanți: 9. Matei Andrei, 20. Andrei Ohaci, 21. Ionuț Tudorache, 30. Stefan Visic, 99. Octavian Nedelcu
  • Antrenori: Andrei Erimia, Robert Oancea, Mihai Albu
Etapa 13
  • AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Dinamo București: 0-0
  • Concordia Chiajna – FC Brașov (sâmbătă, ora 11.00)
  • CS Minaur Baia Mare – Progresul Spartac (sâmbătă, 11.00)
  • Ripensia Timișoara – Politehnica Timișoara (sâmbătă, 11.00)
  • Metaloglobus București – CSC Șelimbăr (sâmbătă, 11.00)
  • CSM Slatina – Unirea Constanța (sâmbătă, 11.00)
  • CSC Dumbrăvița – Politehnica Iași (sâmbătă, 11.00)
  • Unirea Slobozia – Oțelul Galați (sâmbătă, 12.30)
  • Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu (duminică, 11.00)
  • Steaua București – Unirea Dej (luni, 18.00)

Clasament

  1. Steaua București – 26p (26-14) – 12
  2. Unirea Dej – 25p (22-15) – 12
  3. Unirea Slobozia – 22p (19-8) – 12
  4. FK Miercurea Ciuc – 22p (18-8) – 13
  5. Oțelul Galați – 22p (14-10) – 12
  6. Politehnica Iași – 21p (12-8) – 12
  7. CSM Slatina – 19p (15-8) – 12
  8. Gloria Buzău – 19p (15-13) – 12p
  9. Dinamo București – 18p (12-14) – 13
  10. Concordia Chiajna – 17p (16-12) – 12
  11. Comunal Șelimbăr – 17p (12-10) – 12
  12. FC Brașov – 16p (14-11) – 12
  13. Pandurii Tg. Jiu – 15p (14-17) – 12
  14. Minaur Baia Mare – 13p (13-18) – 12
  15. CSC Dumbrăvița – 13p (14-25) – 12
  16. Ripensia Timișoara – 12p (11-12) – 12
  17. Progresul Spartac – 12p (10-16) – 12
  18. Unirea Constanța – 9p (10-29) – 12
  19. Poli Timișoara – 8p (7-18) – 12
  20. Metaloglobus – 7p (8-16) – 12

Etapa 14. Vineri, 11 noiembrie: Concordia – Steaua (18.00). Sâmbătă, 12 noiembrie: Constanța – Miercurea Ciuc (11.00); Șelimbăr – Slatina (11.00); Poli Timișoara – Metaloglobus (11.00); Progresul Spartac – Ripensia (11.00); Pandurii – Slobozia (11.00); Unirea Dej – Buzău (11.00); FC Brașov – Poli Iași (12.00). Duminică, 13 noiembrie: Dinamo – Dumbrăvița (11.00). Marți, 15 noiembrie: Oțelul – CS Minaur (20.30).