Minaur a scos un egal cu Poli Timișoara

Sâmbătă dimineața, stadionul “Știința” din Timișoara a fost gazda partidei dintre Politehnica Timișoara și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 12-a din Liga  secundă. Un meci terminat la egalitate, 1-1, cu o primă repriză mai bună pentru Minaur și o a doua dominată de timișoreni.

Prima ocazie de poartă a aparținut băimărenilor, Mircea Donca încercând un șut de la 18-19m, dar balonul s-a dus puțin pe lângă poartă (min. 13). Două minute mai târziu, Oanea încearcă și el poarta, dar Costache reține. O nouă ocazie pentru Minaur vine în min. 18: Ciocan pasează pentru Stanciu, iar acesta șutează din marginea careului în bara din drepta portarului. Meciul este controlat în mare parte de Minaur, dar situațiile de poartă sunt destul de rare. Și totuși, prima parte a meciului se încheie cu avantaj pentru oaspeți, care au deschis scorul în min. 45: Donca i-a pasat foarte bine lui Stanciu, iar acesta a șutat de la 20m surprinzându-l pe Murariu: 0-1.

Bănățenii încearcă să revină pe tabelă. Pureca “îl încearcă” pe Costache, dar portarul echipei noastre respinge în corner (min. 47). Minutul 63 aduce egalarea: gazdele au o lovitură liberă de la 25m, Daniel Benzar trimite spre poartă, balonul este deviat de zid și intră în plasă: 1-1. Gazdele sunt mai incisive și atacă mai des poarta. În min. 79 era să se repete faza de la golul lor, tot după o lovitură liberă și un balon deviat, însă Costache reține în doi timpi. Apoi, tot Poli are o mare ocazie prin Tsvetkov, care reia cu capul, iar balonul cade pe transversală. Cert este că s-a terminat 1-1 și Baia Mare respiră.

Politehnica Timișoara – CS Minaur Baia Mare: 1-1 (0-1)
  • Stadionul “Știința” din Timișoara; spectatori cca 500 (20 din Baia Mare)
  • Arbitri: Constantin Alin Olaru (Râmnicu Vâlcea) – George Suciu (Câmpia Turzii), Ramona Doriana Udrea (Târgu Jiu). Arbitru de rezervă: Tudor Florin Jurcă (Arad). Observator arbitri: Ionel Popa (Pașcani). Delegat joc: Mihai Prunariu (Târgu Jiu)
  • Poli Timișoara (antrenor Octavian Benga): Murariu – Mada (80, Bakoș), Bocșan, Tsvetkov, Taub (46, D. Benzar), Pureca (63, D. Olariu), Oanea, P. Popescu (90+2, Tudoran), Ignea (63, Zaluschi), Germinio, Bîrnoi
  • Rezerve: Isvoranu – R. Milea, C. Jurj, Țurcaș
  • Minaur (antrenor Mihai Iosif): Alexandru Costache – Cătălin Alexe, Răzvan Lazãr, Jhon Mondragon, Iustin Neacșu, Rocky Gneba, Mircea Donca (80, Kevin Bakare), Raphael Stănescu (69, Gabriel Oiță), Sergiu Ciocan (69, Bogdan Rotar), Viorel Chinde (85, Vasile Chitaș), Ciprian Stanciu (80, Cassama Muacir)
  • Rezerve: Raul Băilă – David Simion, Marius Potcoavă, Darius Gherman
  • Cartonașe galbene Minaur: Alexe (50), R. Lazăr (62), Mondragon (67), Costache (67), Rotar (85)
  • Unirea Dej – Concordia Chiajna: 1-1
  • FC Brașov – CSC Dumbrăvița (duminică, 11.00)
  • Oțelul Galați – Gloria Buzău (marți, 1 noiembrie, 17.00)

14. CSC Dumbrăvița – 13p (14-21) – 11
  15. Minaur Baia Mare – 13p (13-18) – 12
  16. Ripensia Timișoara – 12p (11-12) – 12
  17. Progresul Spartac – 12p (10-16) – 12
  18. Unirea Constanța – 9p (10-29) – 12
  19. Poli Timișoara – 8p (7-18) – 12
  20. Metaloglobus – 7p (8-16) – 12

Etapa 13. Joi, 3 noiembrie: Miercurea Ciuc – Dinamo (20.00). Sâmbătă, 5 noiembrie, 11.00: Concordia – FC Brașov; CS Minaur – Progresul Spartac; Ripensia – Poli Timișoara; Metaloglobus – Șelimbăr; Slatina – Unirea Constanța; Dumbrăvița – Poli Iași; Slobozia – Oțelul (12.30). Duminică, 6 noiembrie: Buzău – Pandurii (11.00). Luni, 7 noiembrie: Steaua – Unirea