Revenire după 0-2 și un punct pentru fiecare echipă

Sâmbătă dimineața, stadionul “Dealul Florilor” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur Baia Mare și Progresul Spartac, joc din cadrul etapei a 13-a din Liga  a 2-a. După un început ezitant, Minaur a reușit să revină în joc, însă n-a mai putut înscrie și golul care să-i aducă trei puncte, deși a avut ocazia să o facă.

Oaspeții au început mai bine meciul, reușind deschiderea scorului după doar 6 minute de joc: Costea a centrat de pe dreapta în centrului careului, iar Luca Florică a reluat nestingherit în poartă din 7-8 m pentru 0-1 (min. 6). Cinci minute mai tîrziu, după un fault nesancționat la Ciocan, oaspeții au plecat pe contraatac, iar Costea a trimis din marginea careului mare, plasat, pe lângă Costache: 0-2. Jocul este în continuare echilibrat, Minaur încearcă să revină în joc, iar în min. 37 reușește să reducă din diferență: portarul oaspeților degajează slab un balon, acesta ajunge la Donca în stânga, centrare în 6-7 m pentru Chițaș, iar acesta trimite în plasă: 1-2. Pe finalul primei părți, Chițaș putea aduce egalarea, dar șutul său din 10-11 m a fost blocat de un apărător.

În min. 54 același Vasile Chițaș înscrie pentru băimăreni, după o fază lucrată tot de el în partea stângă și un șut splendid de la 14-15 m lateral în colțul lung: 2-2. În min. 72, Minaur are o ocazie uriașă de a marca, după un balon trimis din propria jumătate și o prelungire cu capul, dar Muacir n-a nimerit cadrul porții din 16m central. În min. 82, o nouă ocazie uriașă a gazdelor: contraaatac rapid pe stânga, Donca pazează excelent pentru Chitaș, centrare în careu, Muacir nu a ajunge la balon, apoi Stanciu trimite din 10m central peste poartă. Din păcate, n-am reușit un al treilea gol, însă acum, după ce știm cum a decurs meciul, parcă și punctul acesta este bun.

CS Minaur Baia Mare – Progresul Spartac: 2-2 (1-2)
  • Stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare; cca 800 spectatori (4 ai oaspeților)
  • Arbitri: Sorin Vădana – Petrică Ionuț Cîmpeanu (Cluj-Napoca), Csaba Antal (Baciu – Cluj). Arbitru de rezervă: Dragoș Nicolae Lunca (Cluj-Napoca). Observator arbitri: Ioan Mureșan (Timișoara). Delegat joc: Romeo Malac (Timișoara).
  • CS Minaur (antrenor Mihai Iosif): Alexandru Costache – Marius Potcoavă (24, David Simion), Răzvan Lazăr, Jhon Mondragon, Iustin Neacșu, Ricky Gneba, Mircea Donca, Sergiu Ciocan (24, Vasile Chițaș), Viorel Chinde (57, Bogdan Rotar; 81, Alexandru Mărieș), Raphael Stănescu (46, Cassama Muacir), Ciprian Stanciu
  • Rezerve: Raul Băilă – Gabriel Oiță, Richard Cin Ray, Kevin Bakare
  • Progresul Spartac (antrenor Andrei Irimia): Mihai Ciontoș – Dănilă Parfeon, Nicolae Leafu, Luca Florică, Mihai Șandru, Ionuț Costea, Andrei Purice, Andrei Grigore, Ionuț Tudorache, Silvian Matei, Stefan Visic
  • Rezerve: Valentin Mărgărit – Giovani Petcu, Matei Andrei, Andrei Ohaci, Mihai Ustinescu, Alexandru Dițu, Nicolas Tong, Mario Dumitru, Denis Fărăgău
  • Cartonașe galbene: Donca (63), Rotar (69), R. Lazăr (78), Mărieș (85) / Purice (11), Parfeon (62), Dițu (85), M. Dumitru (88), A. Matei (90+2)
Etapa 13
  • AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Dinamo București: 0-0
  • Concordia Chiajna – FC Brașov: 0-1
  • CS Minaur Baia Mare – Progresul Spartac: 2-2
  • Ripensia Timișoara – Politehnica Timișoara: 1-0
  • Metaloglobus București – CSC Șelimbăr: 2-0
  • CSM Slatina – Unirea Constanța: 0-1
  • CSC Dumbrăvița – Politehnica Iași: 0-3
  • Unirea Slobozia – Oțelul Galați: 1-0
  • Gloria Buzău – Viitorul Pandurii Târgu Jiu (duminică, 11.00)
  • Steaua București – Unirea Dej (luni, 18.00)

Clasament

  1. Steaua București – 26p (26-14) – 12
  2. Unirea Slobozia – 25p (20-8) – 13
  3. Unirea Dej – 25p (22-15) – 12
  4. Politehnica Iași – 24p (15-8) – 13
  5. FK Miercurea Ciuc – 22p (18-8) – 13
  6. Oțelul Galați – 22p (14-11) – 13
  7. CSM Slatina – 19p (15-9) – 13
  8. Gloria Buzău – 19p (15-13) – 12p
  9. FC Brașov – 19p (15-11) – 13
  10. Dinamo București – 18p (12-14) – 13
  11. Concordia Chiajna – 17p (16-13) – 13
  12. Comunal Șelimbăr – 17p (12-12) – 13
  13. Ripensia Timișoara – 15p (12-12) – 13
  14. Pandurii Tg. Jiu – 15p (14-17) – 12
  15. Minaur Baia Mare – 14p (15-20) – 13
  16. Progresul Spartac – 13p (12-18) – 13
  17. CSC Dumbrăvița – 13p (14-28) – 13
  18. Unirea Constanța – 12p (11-29) – 13
  19. Metaloglobus – 10p (10-16) – 13
  20. Poli Timișoara – 8p (7-19) – 13

Etapa 14. Vineri, 11 noiembrie: Concordia – Steaua (18.00). Sâmbătă, 12 noiembrie: Constanța – Miercurea Ciuc (11.00); Șelimbăr – Slatina (11.00); Poli Timișoara – Metaloglobus (11.00); Progresul Spartac – Ripensia (11.00); Pandurii – Slobozia (11.00); Unirea Dej – Buzău (11.00); FC Brașov – Poli Iași (12.00). Duminică, 13 noiembrie: Dinamo – Dumbrăvița (11.00). Marți, 15 noiembrie: Oțelul – CS Minaur (20.30).