Minaur încearcă să scoată un rezultat bun la Iași

Sâmbătă dimineața, stadionul “Emil Alexandrescu” din Iași va fi gazda partidei dintre Politehnica din localitate și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 8-a din Liga 2. Moldovenii își doresc promovarea în Liga 1, în timp ce echipa noastră încearcă să se descurce cât mai bine pentru a nu avea probleme la finalul sezonului.

Ambele echipe au jucat la mijlocul săptămânii în Cupa României și ambele au fost nevoite să stea 120 de minute în teren. Minaur a jucat la Cernavodă, unde s-a impus cu 5-4 după prelungiri, în timp ce echipa ieșeană a pierdut cu 7-6 meciul cu CSC Dumbrăvița, după executarea penalty-urilor de departajare. Diferența este că Poli a fost în Banat fără mai mulți jucători de bază, ba chiar și fără antrenorul principal Claudiu Niculescu, în timp ce băimărenii au pus bază și pe competiția KO, reușind să ajungă în faza grupelor.

Partida dintre Poli Iași și Minaur va începe de la ora 11.00 și va fi arbitrată de Claudiu Marcu (Constanța) – Mihăiță Adrian Noroc (Botoșani) și Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamț). Arbitru de rezervă: Dragoș Turcanu (Piatra Neamț). Observator arbitri: Bogdan Zanfirescu (Botoșani). Delegat joc: Ștefan Donciu (Sfântu Gheorghe).

Etapa 8
  • CSC Dumbrăvița – Ripensia Timișoara (sâmbătă, 11.00)
  • Politehnica Iași – CS Minaur Baia Mare (sâmbătă, 11.00)
  • Progresul Spartac – Unirea Dej (sâmbătă, 11.00)
  • CSC Șelimbăr – Steaua București (sâmbătă, 12.00)
  • FC Brașov – CSM Slatina (duminică, 11.00)
  • AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Metaloglobus București (duminică, 11.00)
  • Politehnica Timișoara – Concordia Chiajna (duminică, 11.00)
  • Oțelul Galați – Viitorul Pandurii Tg. jiu (duminică, 11.00)
  • Unirea Constanța – Gloria Buzău (luni, 3 octombrie, 16.00)
  • Dinamo București – Unirea Slobozia (marți, 4 octombrie, 17.00)

Clasament

  1. Oțelul Galați – 15p (10-5) – 7
  2. Unirea Slobozia – 14p (11-5) – 7
  3. Comunal Șelimbăr – 14p (10-4) – 7
  4. Politehnica Iași – 14p (8-4) – 7
  5. Unirea Dej – 14p (13-10) – 7
  6. FK Miercurea Ciuc – 13p (12-5) – 7
  7. Gloria Buzău – 13p (11-8) – 7
  8. Steaua București – 13p (10-8) – 6
  9. Pandurii Tg. Jiu – 12p (6-5) – 7
  10. CSM Slatina – 11p (11-6) – 7
  11. Progresul Spartac – 10p (7-5) – 7
  12. FC Brașov – 8p (5-6) – 7
  13. Minaur Baia Mare – 8p (8-13) – 7
  14. Concordia Chiajna – 7p (7-9) – 7
  15. CSC Dumbrăvița – 7p (11-16) – 7
  16. Dinamo București – 6p (7-12) – 7
  17. Ripensia Timișoara – 5p (4-9) – 7
  18. Poli Timișoara – 5p (3-9) – 7
  19. Unirea Constanța – 3p (5-13) – 6
  20. Metaloglobus – 1p (3-10) – 7

Etapa 9 (8 octombrie): Pandurii – Brașov; Unirea Dej – Oțelul; Concordia – Progresul; Steaua – Poli Timișoara; Buzău – Șelimbăr; Slobozia – Unirea Constanța; CS Minaur – Dinamo; Ripensia – Poli Iași; Metaloglobus – Dumbrăvița; Slatina – Miercurea Ciuc.