Am pierdut la Iași, vine Dinamo în Baia Mare

Sâmbătă dimineață, stadionul “Emil Alexandrescu” din Iași a fost gazda partidei dintre Politehnica din localitate și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a opta din Liga 2. Gazdele s-au impus cu 2-0, ambele goluri venind în partea secundă a jocului, dar Minaur a avut la rândul ei ocazii și chiar șansa unui egal in extremis, dar n-a fost să fie.

Lovitura de începere, simbolică, a fost dată de un suporter al Politehnicii, Paul Tănase, care are nevoie de o sumă de peste 13.000 de euro pentru o operație. Ambele grupări au jucat la mijlocul săptămânii în Cupa României, doar că ieșenii au preferat să trimită echipa a doua, în timp ce “principalul” Claudiu Niculescu a rămas acasă cu cei care n-au făcut deplasarea. Ieșenii au ieșit din Cupă, Minaur continuă.

N-au fost multe ocazii de poartă în prima parte a jocului, dar s-a jucat cu îndârjire. După un “cap” al lui Harisson reținut de Băilă, în min. 26 am avut o primă ocazie mare de gol: centrare Muacir în fața porții, Ciocan ratează de puțin întâlnirea cu balonul din 1-2 m. Un minut mai târziu, Donca șutează de la jumătatea terenului văzând portarul ieșit, dar balonul a ocolit poarta. Ultima fază de poartă din prima parte a venit în min. 42, când Roman a trimis un șut superb de la 25m, balonul lovind transversala.

Gazdele deschis scorul în min. 70: corner de pe dreapta Cristea, Plămadă reia cu capul din 6m în plasă: 1-0. Minaur nu renunță: Donca șutează de la 25m, Knoflach scoate de la vinclu (min. 74). Mare ocazie de gol pentru Minaur în min. 90+1: Bakare centrează de pe stânga, Stanciu reia cu capul din 6m, balonul ocolește poarta. Gazdele închid meciul în al patrulea minut de prelungiri: Plokhotniuk pleacă din propria jumătate, șutează din careu pe lângă portar, în partea dreaptă: 2-0.

Politehnica Iași – CS Minaur Baia Mare: 2-0 (0-0)
  • Stadionul “Emil Alexandrescu” din Iași; cca 1.200 spectatori
  • Arbitri: Claudiu Marcu (Constanța) – Mihăiță Adrian Noroc (Botoșani) și Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamț). Arbitru de rezervă: Dragoș Țurcanu (Piatra Neamț). Observator arbitri: Bogdan Zanfirescu (Botoșani). Delegat joc: Ștefan Donciu (Sfântu Gheorghe).
  • Poli Iași (antrenor Claudiu Niculescu): Knoflach – Marțac, Fl. Plămadă, Tincu, Ciaun (67, Ștefanovici), Marchioni, Del Priore, A. Roman (67. Fr. Cristea), Al. Anton (59, Bujor), Harrison (40, Plokhotniuk), Hlistei (46, Hunte)
  • CS Minaur (antrenor Ciprian Danciu): Raul Băilă – Răzvan Lazăr, John Mondragon (76, Iustin Neacșu), David Simion, Gabriel Oiță, Alexandru Stoian (76, Kevin Bakare), Ricky Gneba, Mircea Donca, Sergiu Ciocan (57, Viorel Chinde), Cassama Muacir, Vasile Chitaș (76, Ciprian Stanciu)
  • Rezerve: Alexandru Costache – Denis Matei, Bogdan Rotar, Alexandru Mărieș, Raphael Stănescu
  • Cartonașe galbene: Neacșu (80), C. Danciu (90+1)

• Oțelul Galați – Viitorul Pandurii Tg. Jiu: 2-1
  • Unirea Constanța – Gloria Buzău (luni, 3 octombrie, 16.00)
  • Dinamo București – Unirea Slobozia (marți, 4 octombrie, 17.00)

14. FC Brașov – 9p (5-6) – 8
  15. Minaur Baia Mare – 8p (8-15) – 8
  16. Dinamo București – 6p (7-12) – 7
  17. Ripensia Timișoara – 5p (4-10) – 8
  18. Poli Timișoara – 5p (4-13) – 8
  19. Unirea Constanța – 3p (5-13) – 6
  20. Metaloglobus – 1p (3-12) – 8

Etapa 9 (8 octombrie): Pandurii – Brașov; Unirea Dej – Oțelul; Concordia – Progresul; Steaua – Poli Timișoara; Buzău – Șelimbăr; Slobozia – Unirea Constanța; CS Minaur – Dinamo; Ripensia – Poli Iași; Metaloglobus – Dumbrăvița; Slatina – Miercurea Ciuc.