Victorie absolut meritată, iar lupta pentru podium continuă

Sâmbătă dimineața, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și CSM București, joc din cadrul etapei a 23-a din Liga Zimbrilor. Un meci important pentru echipa noastră, care a izbutit să obțină toate cele trei puncte și să se mențină în lupta pentru podiumul Ligii Zimbrilor. Astfel, Minaur continuă lupta pe trei fronturi, pentru că în EHF European Cup este calificată în semifinale (23 și 30 aprilie), iar în Cupa României va juca împotriva celor de la CSM Sighișoara, în turul al doilea (optimile sunt programate pe 6 aprilie – meci în deplasare pentru noi).

Jocul a fost extrem de echilibrat în prima sa parte, Minaur reușind să treacă la conducere abia în minute de final ale mitanului. De la 14-16 (25) s-a ajuns la 18-16 (29). Minaur a fructificat foarte bine superioritățile numerice, reușind în același timp să nu piardă nici când a jucat cu om în minus. Partea a doua a fost cam la fel timp de 10 minute, după care Minaur a scos mult mai multe mingi în apărare, a marcat de mai multe ori ușor, goluri din poartă în poartă sau cu poarta goală și s-a distanțat decisiv, reușind să păstreze tonusul ;i diferența până la final, chiar dacă s-au făcut numeroase schimbări.

CS Minaur Baia Mare – CSM București: 35-28 (18-17)
  • Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 800 spectatori
  • Arbitri: Ionuț Barbu – Gabriel Badiu (Cluj-Napoca). Observator: Ion Aldica (Bistrița)
  • Aruncări de la 7m: 2-1 (toate transformate). Minute de eliminare: 8-12
  • CS Minaur: Barna Buzogany (3 intervenții), Anton Terekhov (6 intervenții), Răzvan Pop (3 intervenții) – Călin Căbuț 8 (unul din 7m), Stefan Vujic 7, Stevan Vujovic 6 (unul din 7m), Anderson Mollino da Silva 4, Milan Kotrc 4, Robert Nagy 2, Tomas Cip 2, Gabriel Massuca Teca 1, Daniel Bera 1, Tudor Buguleț, Mihai Bușecan, Ovidiu Ardelean, Erik Pop. Antrenor: Alexandru Sabou
  • CSM București: Alexandru Bucătaru (5 intervenții), Mihai Merlă, Mihai Baciu (3 intervenții) – Alexandru Tărîță 6 (unul din 7m), Tudor Botea 4, Adrian Rotaru 3, Alexandru Asoltanei 3, Nicolae Ungureanu 3, Chike Osita Onyejekwe 3, Herique Selicani Teixeira 2, Andrei Mitu 2, Samvel Aslanian 1, David Bogdan Voica 1, Cosmin Capotă, Emilian Turcu, Dan Duță. Antrenori: Eliodor Voica, Bogdan Voica ;i Sorin Toacsen

Declarații după meci
  • Eliodor Voica (antrenor CSM București): “40 de minute am fost un advesar care a contat. După cele 40 de minute au apărut o serie de greșeli, care au dus echipa din Baia Mare în avantaj, unul din ce în ce mai mare, lucru care pentru noi a fost decisiv. Echipa băimăreană a reușit să câștige meciul la o diferență mare, care nu reflectă situația reală din teren. Până la urmă să-i dăm învingătorului ce-i al învingătorului. Felicit echipă din Baia Mare pentru victorie și cred că a fost un spectacol frumos. Singurul obiectiv care ne-a mai rămas  este Cupa României, unde vom încerca să ne autodepășim, pentru că mergem la Constanța. Noi vom încerca să jucăm cât se poate de bine.”
  • Tudor Botea (jucător CSM): “Am contat în meci cam 40 de minute, dar am avut apoi probleme pe tranziție, nici apărarea nu ne-a mai ajutat. Cu puțină atenție, dacă duceam meciul mai departe cu 1-2 goluri diferență am fi avut un final altfel. Suntem ieșiți din calcule pentru cupele europene, ne rămâne Cupa României… În rest, sperăm să mai salvăm ce ne-am mai rămas din campionat.”
  • Alexandru Sabou (antrenor Minaur): “Acum, după meci, sunt bcuuros pentru puncte, însă dacă vă uitați la ultimele noastre meciuri, cam așa se desfășoară. Nu putem avea 10 goluri în minutul 15… muncim, obosim adversarul, iar în ultimele meciuri am făcut diferența în ultimele 15-20 de minute. Mai sunt patru meciuri în campionat, dar până la acele patru meciuri obiectivul principal este Europa Cup, acolo sunt concentrați acum. Sperăm să aducem tot mai mult suporteri la sală, pentru că și acesta este un scop.”
  • Călin Căbuț (jucător Minaur): “Toate punctele pe care le-am luat sunt foarte importante. Eu mereu îmi aduc aminte de egalul acela cu Focșani acasă, unde am pierdut două puncte importante. Avem însă șanse, sper să câștigăm fiecare meci și să luăm la final o medalie. Fiecare meci e important, nu subestimăm niciun adversar, chiar dacă în cupă vom juca cu o echipă de liga a doua. Încercăm să fim sută la sută la fiecare meci.”

Etapa 23
  • CS Minaur Baia Mare – CSM București: 35-28
  • Dinamo București – HC Buzău: 32-20
  • Steaua București – Potaissa Turda (duminică, 3 aprilie, 11.00, TVR 2). Arbitri: Bogdan Stark (București) – Romeo Ștefan (Ploiești). Observator: M. Barcan (Craiova)
  • CSM Bacău  SCM Politehnica Timișoara (duminică, 12.00).Arbitri: Ninel Costache (București) – Adrian Vasile (Ploiești). Observator: D. Manea (București)
  • Dobrogea Sud Constanța – CSU Suceava (duminică, 18.00). Arbitri: Marian Babău (București) – Alexandru Roibu (Ploiești). Observator: A. Barbu (Pitești)
  • CSM Alexandria – CSM Focșani (duminică, 18.00). Arbitri: Mihai Moldoveanu – Adrian Georgescu (Constanța). Observator: C. Milcu (Drobeta Turnu Severin)
  • CSM Vaslui – CSU Cluj (duminică, 18.00). Arbitri: Ciprian Popa (Galați) – Ionuț Velișca (Buzău). Observator: M. Brumaru (Focșani)
Clasament
  1. Dinamo București – 64p (747-576) – 23
  2. Steaua București – 52p (610-535) – 22
  3. Potaissa Turda – 52p (676-621) – 22
  4. Minaur Baia Mare – 52p (649-595) – 22
  5. Dobrogea Sud – 50p (570-491) – 22
  6. CSM Focșani – 35p (541-550) – 21
  7. CSU Suceava – 28p (608-596) – 22
  8. CSM București – 27p (623-626) – 23
  9. CSM Vaslui – 25p (583-626) – 22
  10. ACS HC Buzău – 23p (577-619) – 23
  11. CSM Bacău – 17p (616-682) – 22
  12. Poli Timișoara – 16p (627-664) – 22