Minaur vrea să rămână în partea de sus a clasamentului

Duminică, de la ora 18.00, sala sporturilor din Vaslui va fi gazda partidei dintre CSNMVaslui și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a patra din Liga Zimbrilor. Jocul va fi arbitrat de Marian Drăghici și Victor Ionuț Drăguț (Focșani), în timp ce observator FRH va fi Constantin Din (București).

Vasluienii au avut trei meciuri grele în startul sezonului și le-au pierdut pe toate: 24-31 cu Turda (depalasare); 24-25 cu Steaua (acasă); 26-37 cu Dinamo (deplasare)

Meciuri dificile au avut și băieții noștri, care au reușit să obțină șase puncte în primele trei runde. După un joc de uitat cu Dinamo, a venit victoria de la Suceava și apoi succesul de pe teren propriu cu CSM Bacău. Desigur, între timp au fost și cele două jocuri câștigate în dubla cu bulgarii de la Oriahovița, în EHF European Cup.

Lotul CSM Vaslui
  • Portari: Eduard Cioată (3/0), Valentin Petrila (3/1), Artsem Padasinau (3/0)
  • Jucători de câmp: Darius Dragon (3/11 – 2 din 7m), Mihai Cotinghiu  (2/0), Alexandru Ionescu (3/2), Gabriel Cumpănici (2/5), Andrei Popa (3/5), Bogdan Cîrchea, Dragoș Soare (3/9), Maxim Karamișev (2/2), Silvian Amihăesi (3/8), Vlad Hușanu (3/3), Igor Krivokapic (3/1), Vladimir Carali (1/1), Ciprian Vancea (3/4), Florin Acatrinei (2/17 – 9 din 7m), Răzvan Chiratcu (3/3), Florin Ciurescu Manea.
  • Antrenor: Gabriel Armanu
Lotul CS Minaur
  • Portar: Anton Terekhov (3/0), Barna Buzogany (3/0), Răzvan Pop (3/0)
  • Extreme stânga: Daniel Bera (3/6), Milan Kotrc (3/8), Sergiu Makaria (1/0)
  • Inter stânga: Andrei Buzle (2/6), Stevan Vujovic (2/7), Alexandru Csepreghi
  • Centru: Stefan Vujic (3/9), Călin Căbuț (3/14 – 5 din 7m), Mihai Dobra (2/0), Erik Pop (3/1)
  • Inter dreapta: Anderson Mollino da Silva
  • Extremă dreapta: Tomas Cip (3/8), Tudor Buguleț (3/4)
  • Pivot: Robert Nagy (3/1), Gabriel Massuca Teca (3/6), Mihai Bușecan (3/0), Ștefan Huta (1/0)
  • Antrenor: Alexandru Sabou
Programul etapei a patra
  • CSM Alexandria – Dinamo București (sâmbătă, 25 septembrie, 17.30)
  • HC Dobrogea Sud Constanța – Steaua București (duminică)
  • SCM Politehnica Timișoara – CSM București (duminică, 11.00)
  • CS Universitatea Cluj – ACS HC Buzău (duminică, 17.00)
  • CSU Suceava – CSM Bacău (duminică, 17.30)
  • CSM Vaslui – CS Minaur Baia Mare (duminică, 18.00)
  • CSM Focșani – Potaissa Turda (miercuri, 29 septembrie, 18.25)

Clasament

  1. Dinamo București – 12p (151-110) – 4
  2. Dobrogea Sud – 9p (80-62) – 3
  3. Steaua București – 9p (94-79) – 3
  4. CSM Focșani – 9p (88-73) – 3
  5. Potaissa Turda – 6p (78-78) – 3
  6. Minaur Baia Mare – 6p (73-86) – 3
  7. CSM București – 3p (81-78) – 3
  8. CSU Suceava – 3p (90-87) – 3
  9. Poli Timișoara – 3p (72-75) – 3
  10. ACS HC Buzău – 3p (74-84) – 3
  11. Universitatea Cluj – 3p (112-138) – 4
  12. CSM Alexandria – 0p (74-85) – 3
  13. CSM Bacău – 0p (87-100) – 3
  14. CSM Vaslui – 0p (74-93) – 3
Etapa 5
  • CSM București – CSU Suceava (sâmbătă, 2 octombrie, 15.00)
  • CSM Bacău – CSM Vaslui (sâmbătă, 2 octombrie, 18.15)
  • HC Buzău – Poli Timișoara (duminică, 3 octombrie)
  • Potaissa Turda – CSU Cluj (duminică, 3 octombrie)
  • Dinamo – Dobrogea Sud (duminică, 3 octombrie)
  • CS Minaur – CSM Alexandria (duminică, 3 octombrie)
  • Steaua – CSM Focșani (duminică, 3 octombrie, 11.00)