Minaur pierde la Buzău, dar rămâne în lupta pentru podium

Minaur s-a dus la Buzău pentru punct(e), unele extrem de necesare pentru a putea prinde podiumul sau un loc de cupă europeană. Patru echipe erau în patru puncte înaintea rundei și fiecare dintre ele cu pretenții. A fost o etapă în care dintre contracandidatele noastre doar Steaua s-a încurcat.

Partida a început cu atacuri irosite de ambele părți și un prim gol marcat de Buguleț. Trie goluri într-un minut și apoi trei minute fără nicio reușită. Minaur se apără mai bine, reușește să fructifice oportunitățile avute și se duce la 4-6 (12). Mai apoi, gazdele reușesc un “sprint” de patru goluri consecutive, 8-6 (16), duc diferența la trei goluri: 13-10 (25) și chiar la patru: 15-11 (26) sau 17-13 (pauză).

Diferență maximă o înregistrăm imediat după reluare, când Vojvodic a marcat al șaselea său gol în meci: 18-13 (31). E și 19-14 un minut mai târziu, iar de aici începe cursa de urmărire a echipei noastre, care nu primește niciun gol mai bine de șapte minute. Reușim într-o primă fază să ne apropiem la un singur gol: 19-18 (39). Gazdele nu renunță și duc din nou avansul lor la trei goluri. Revenim la un gol după ce Vujovic pare să fi luat jocul pe cont propriu: 23-22 (49). Din păcate, gazdele sunt atente la fiecare moment și izbutesc să se desprindă decisiv: 28-24 (56). Nu s-a mai putut face nimic până la final și Buzău s-a impus.

Pe 8 mai, băimărenii joacă din nou în deplasare, la Focșani (partida restanță din etapa 20), după care, miercuri, vor juca pe teren propriu cu Potaissa Turda.

ACS HC Buzău – CS Minaur Baia Mare: 30-26 (17-13)
  • Sala Sporturilor “Romeo Iamandi” din Buzău; cca 700 spectatori
  • Arbitri: Adrian Nacu – Adrian Rucoi (Tg. Mureș). Observator: Marius Brumaru (Focșani)
  • Aruncări de la 7m: 3-6 (transformate: 3-4; au ratat Csepreghi, Kotrc). Minute de eliminare: 8-2
  • HC Buzău: Mohsen Babasafari, Bogdan Manole, Emil Crăciunescu – Janja Vojvodic 7, Aleksandar Glendza 7 (3 din 7m), Zamfir Dumitrana 6, Vuk Milosevic 4, Sergio Monteiro de Barros 3, Ionuț Broască 1, Admir Pelidija 1, Liviu Mironescu 1, Shahoo Nosrati, Robert Gheorghe, Florin Bejinariu, Bogdan Baican. ANtrenori: Pero Milosevic și Constantin Bogdan
  • Minaur: Barna Buzogany, Anton Terekhov – Stevan Vujovic 7 (unul din 7m), Milan Kotrc 6 (3 din 7m), Călin Căbuț 5, Anderson Mollino da Silva 5, Tudor Buguleț 1, Lucas Sabou 1, Robert Nagy 1, Andrei Buzle, Gabriel Massuca Teca, Tomas Cip, Ovidiu Ardelean, Ștefan Huta, Alexandru Csepreghi, Erik Pop. Antrenor: Alexandru Sabou
  4. Dobrogea Sud – 54p (615-535) – 24
  5. Minaur Baia Mare – 52p (675-625) – 23
  14. CSM Alexandria – 8p (567-659) – 24
  • Etapa 25. Miercuri, 11 mai: Focșani – Suceava; Dobrogea Sud – CSU Cluj; Alexandria – Timișoara; Vaslui – CSM București; CSM Bacău – Buzău; Minaur – Potaissa (16.00, TVR 2); Dinamo – Steaua (18.00, TVR 1)
  • Etapa 26. Miercuri, 18 mai: Suceava – Dinamo; Potaissa – Bacău; Buzău – Vaslui; CSM București – Alexandria; CSU Cluj – Focșani; Timișoara – Dobrogea Sud (11.00, TVR 2); Steaua – Minaur (15.30, TVR 1).
  • Restanța CSM Focșani – Minaur (etapa 20) va avea loc duminică, 8 mai. Arbitri: Ciprian Popa (Galați) – Ionuț Velișca (Buzău). Observator: Paul Anton (Iași)