Meciuri bune de pregătire la Turda, chiar dacă au fost trei înfrângeri

CS Minaur a pierdut toate cele trei jocuri disputate în turneul de la Turda, dar au fost meciuri excelente de pregătire, cu adversari de prim nivel pentru Liga Zimbrilor. Mai sunt multe lucruri de pus la punct și sperăm că până la startul noii ediții de campionat unele probleme să fie rezolvate. Pentru că vom începe cu două deplasări consecutive, la Dinamo (29 august) și la Suceava (5 septembrie). Prima etapă pe propriul teren va fi abia pe 19 septembrie, când Minaur va primi vizita celor de la CSM Bacău.

Istoria partidei dintre Minaur și CSM București s-a scris în primele minute, când CSMB a gestionat mai bine momentele de joc și s-a distanțat, păstrând apoi o diferență de cel puțin patru goluri până la finalul partidei: 0-3 (6), 3-7 (10), 5-11 (22), 9-14 (pauză); 12-16 (36), 14-18 (38), 15-21 (43), 19-24 (50), 22-26 (53), 23-28 (final). Au pierdut 15 de mingi pe faza de atac (5 forțări, 7 pase greșite, un semicerc, de două ori pași), la care mai adăugăm șase contraatacuri ratate (de două ori nu “am prins” poarta deși nu aveau portar bucureștenii). Majoritatea golurilor le-am marcat din poziție centrală sau din zona interului stânga, iar cei doi portari s-au descurcat onorabil.

CS Minaur Baia Mare – CSM București: 23-28 (9-14)
  • Sala Sporturilor “George Barițiu” din Turda
  • Aruncări de la 7m: 5-1 (transformate: 4-0; au ratat Vujovic / B. Voica). Minute de eliminare: 2-10
  • Minaur: Barna Buzogany (6 intervenții, a apărat și un 7m), Anton Terekhov (7 intervenții) – Stevan Vujovic 8/12 (3 din 7m), Călin Căbuț 4/4, Mihai Bușecan 3/3, Serhii Petrychenko 2/2, Milan Kotrc 2/3 (unul din 7m), Tomas Cip 2/4, Stefan Vujic 1/2, Andrei Buzle 1/4, Sergiu Makaria 0/1, Anderson Mollino da Silva 0/2, Daniel Bera 0/2, Tudor Buguleț. Antrenori: Alexandru Sabou și Răzvan Pop

Rezultatele din amicalele de până acum

• 34-24 cu Deak NK KFC Debrecen (în Ungaria)
  • 25-26 cu CSM Bacău (acasă)
  • 30-24 cu SCM Poli Timișoara (acasă)
  • 27-25 cu Potaissa Turda (acasă)
  • 28–32 cu Potaissa Turda (la Turda)
  • 22-29 cu Steaua București (la Turda)
  • 23-28 cu CSM București (la Turda)

Minaur în amicale: Anton Terekhov 7 meciuri / un gol, Barna Buzogany 7/0 – Călin Căbuț 7/22, Milan Kotrc 7/21, Daniel Bera 7/20, Andrei Buzle 7/20, Tomas Cip 7/20, Stevan Vujovic 7/20, Tudor Buguleț 7/18, Anderson Mollino da Silva 7/9, Stefan Vujic 5/9, Mihai Bușecan 7/8, Robert Nagy 6/7, Serhii Petrychenko 6/5, Erik Pop 1/4, Sergiu Makaria 5/4, Mihai Dobra 5/1. Nu au jucat: Alexandru Csepreghi, Gabriel Massuca Teca. Antrenori: Alexandru Sabou, Răzvan Pop.