Debut cu victorie pe banca tehnică pentru Alexandru Sabou

Alexandru Sabou a debutat cu victorie în calitate de principal la echipa masculină de handbal CS Minaur, după 25-22 (14-10) cu CSM Reșița. Sigur, victoria echipei noastre era previzibilă, poate multă lume se aștepta la un succes la scor, însă acum, cel mai important lucru este că s-au luat toate cele trei puncte. N-a fost deloc un meci ușor, pentru că Reșița a luptat pentru fiecare minge. În plus, Minaur a trebuit să gândească un sistem optim pentru jucători, pentru a-i păstra proaspeți și pentru meciul de mâine, cu CSM Bacău (ora 13.00), unul care se anunță mult mai greu. Să nu uităm că sunt nenumărate probleme cu accidentările, la care se adaugă meciurile numeroase în această perioadă și deplasările.

În urma acestui succes, cum CSM București a stat, Minaur a urcat pe poziția a patra în clasament. Greu de spus dacă sunt șanse pentru a urca pe podium. Totul se va stabili în meciurile directe cu contracandidatele.

Minaur a început jocul foarte bine și a condus 3-0 (5), apoi a încercat și a reușit în marte parte să păstreze distanță față de bănățeni. Reșița s-a apropiat la un singur gol în min. 23 (8-9), însă finalul de repriză ne găsește în dispoziție de joc mai bună și intrăm la cabine cu patru goluri avans: 10-14.

Băimărenii se distanțează apoi la șapte goluri: 11-18 (34), apoi de la 12-19 (36) nu mai înscriu nici un gol mai bine de 10 minute și reșițenii reduc din handicap: 15-19 (44). Buzle ne scoate din vrie cu un gol, apoi echipa din Reșița vine la trei goluri: 18-21 (50). Are șansa să se apropie la două, dar Mledenciu ratează. În min. 56 este 21-23, apoi înscrie Ramba, se face 22-24 și Cristescu “închide” orice amenințare cu ultimul gol al partidei.

CSM Reșița – CS Minaur Baia Mare: 22-25 (10-14)