Victorie în minutele de prelungire și primul loc în clasament

Sâmbătă, 3 aprilie, s-au disputat jocurile etapei a 14-a din Liga 3, seria 10. Derby-ul rundei s-a consumat pe stadionul “Viorel Mateianu”, între ocupantele primelor două locuri în clasament, CS Minaur și SCM Zalău. Am avut parte de un meci cu multe palpitații, care părea mai ușor după minutul 16, când Raul Stanciu, căpitanul oaspeților, a primit direct cartonaș roșu, după un fault dur (picior ridicat sus) la Paul Nistor.

N-a fost însă așa, pentru că zălăuanii s-au apărat bine, ba chiar au și reușit deschiderea scorului prin Forna, care a reluat pe lângă Gudea în plasă (22). Ocazii de poartă au fost rare, ambele echipe având însă șansa unui gol pe finalul primei părți. În repriza a doua, băimărenii au forțat egalarea, pe care au reușit-o în min. 62, după o cursă pe stânga a lui Minteuan, care a driblat doi adversari, apoi a centrat de pe linia de fund undeva la 8-9 m și Vasile Pop a reluat cu latul în poartă: 1-1. A urmart un iureș al gazdelor, care au greșit ținta în câteva rânduri sau, în alte cazuri, s-a opus excelent portarul Miron. Finalul a fost pe muchie de cuțit, cu oaspeții încercând să-și apere punctul și cu gazdele străduindu-se să construiască acțiuni periculoase. Golul izbăvirii pentru Minaur a căzut în al treilea minute de prelungiri, cu același Minteuan centrând de pe partea stângă și cu o reluare din cădere a lui Alexandru Pop, din careul mic: 2-1.

O victorie care o aduce pe Minaur pe prima poziție în clasament, cu două puncte în plus față de Zalău și avantajul meciurilor directe, și cu cinci puncte mai mult decât CAO Oradea. Mai sunt patru etape până la finalul returului și ideal ar fi să ne păstrăm poziția. În seria 9, primele două clasate sunt Unirea Dej (34p) și CSO Cugir (32p).

CS Minaur Baia Mare – SCM Zalău: 2-1 (0-1)

• Stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare
  • Arbitri: Robert Avram – Gheorghiță Bălan (Pitești), Mihai Ionescu (Suseni – Argeș). Observatori: Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca), Petru Boroș (Oradea)
  • CS Minaur: Alexandru Gudea – Alexandru Core, Adrian Popa (46, Ciprian Duruș), Bogdan Matei, Krisztian Szekely (79, Răzvan Lupu), Valer Giurgiu (28, Alexandru Pop), Mircea Donca, Paul Nistor, Bogdan Minteuan, Bogdan Melinte (62, Adrian Zaluschi), Andrei Hațiegan (62, Vasile Pop). Rezerve neutilizate: Karoly Fila – Denis Matei, Andrei Ofrim, Claudiu Vereș. Antrenori: Vasile Miriuță, Paul Ungureanu
  • SCM Zalău: Bogdan Miron – Răzvan Dulap, Alin Mutu, Cristian Jalbă, Mihai Coman, Florin Pop, Vadim Caluger, Raul Stanciu, Mihai Forna, Mihai Petra, Sergiu Pop. Rezerve: Andrei Pop – Iustin Ardelean, Bogdan Vișan, Sebastian Duma, Sebastian Culda, Romario Logon, Alexandru Jula, Denis Cubaș. Antrenori: Alexandru Pop și Vasile Jula
  • Cartonașe galbene: Bogdan Matei (34), Paul Nistor (90+2) / Mihai Coman (12), Sergiu Pop (32), Mihai Petra (35), Florin Pop (47), Vadim Caluger (90+3)
  • Cartonaș roșu: Raul Stanciu (16)

Etapa 14 (sâmbătă, 3 aprilie, ora 17.00)

• CSC Sânmartin – Progresul Șomcuta Mare: 3-1
  • CSM Satu Mare – CAO Oradea: 1-0
  • Sportul Șimleu Silvaniei – Somesul Dej: 3-2
  • Gloria Bistrița – Luceafărul Oradea: 2-0