Minaur obține al cincilea succes consecutiv și urcă pe prima poziție

Sâmbătă s-au disputat trei dintre cele cinci meciuri din seria a 10-a a Ligii 3. CS Minaur s-a impus în deplasarea de la Progresul Șomcuta Mare cu 3-1, după ce a condus la pauză cu 3-0 și, profitând de rezultatele sale și de înfrângerea celor de la SCM Zalău a urcat pe prima poziție în clasament. A fost a cincea victorie consecutivă pentru Minaur din tot atâtea meciuri oficiale disputate în acest sezon.

Minaur a dominat prima parte a meciului, când și-a și asigurat practic succesul. A fost mai întâi o dublă a lui Ciprian Stanciu, care a marcat din nou după ce a adus victoria și în meciul de Cupa României cu Unirea Dej, iar cu puțin înainte de pauză a marcat și Văsălie, un marcat constant pentru echipa noastră în ultima vreme. Progresul a redus din handicap în partea a doua prin golul marcat de Paul Batin.

Pentru băimăreni urmează derby-ul cu SCM Zalău, pe teren propriu, iar mai apoi, tot acasă, meciul din 16-imile Cupei României, cu Politehnica Iași.

Progresul Șomcuta Mare – CS Minaur Baia Mare: 1-3 (0-3)
  • Au marcat: Paul Batin (67) / Ciprian Stanciu (7, 25), Alin Văsălie (45)
  • Stadionul Progresul din Șomcuta Mare
  • Arbitri: Silviu Iftode (Fălticeni) – Sebastian Păduraru (Gura Humorului), Alexandru Blănariu (Fălticeni). Observatori: Constantin Por (Satu Mare), Leontin Moga (Zalău)
  • Progresul: Denis Brumar – Cezar Bud, Bogdan Pașca, Bogdan Bușică, Paul Szecui, Denis Lihet, Bogdan Jeler, Andrei Tutuța, Paul Batin, Marco Toma, Mark Parnău
  • Rezerve: Iuliu Roșiianu, Adrian Tarța, Raul Negreanu, Erik Piroska, Bogdan Bîrle, Gabriel Borode, Raul Sima, Cătălin Iancău, Raul Marian
  • Antrenor: Dănuț Sabou
  • CS Minaur: 34. Alexandru Gudea – 21. Marius Potcoavă, 5. Gabriel Oiță, 3 Mihai Lazăr, 23. Ciprian Duruș, 44. Adrian Bura, 93. Viorel Chinde (14. Sergiu Ciocan – min. 57), 10. Mircea Donca (7. Cosmin Berindea – min. 67), 11. Romario Rus (8. Denis Matei – min. 57), 17. Alin Văsălie (2. Cătălin Jucan – min. 46), 9. Ciprian Stanciu (28. Arthur Teut – min. 57)
  • Rezerve neutilizate: 77. Raul Băila – 22. Antonio Lung, 13. Paul Oșan, 15. Adrian Neacșu
  • Antrenor: Ciprian Danciu
  • Cartonașe galbene: Pașca (23), Bușică (44), Jeler (60), Tutuța (63), Piroska (68), Lihet (83) / Văsălie (39), Ciocan (86)
Programul etapei a 3-a
  • CFR 2 Cluj-Napoca – CSM Satu Mare: 2-1
  • Luceafărul Oradea – Lotul Băile Felix: 0-2
  • Progresul Șomcuta Mare – CS Minaur Baia Mare: 1-3
  • SCM Zalău – Sportul Șimleu Silvaniei: 1-2
  • Someșul Dej – CA Oradea (duminică, 17.00)

Clasament

  1. Minaur Baia Mare – 9p (11-2) – 3
  2. CFR 2 Cluj-Napoca – 7p (5-2) – 3
  3. SCM Zalău – 6p (13-6) – 3
  4. Lotul Băile Felix – 6p (6-3) – 3
  5. Sportul Șimleu – 5p (3-2) – 3
  6. CA Oradea – 4p (3-2) – 2
  7. Luceafărul Oradea – 1p (1-8) – 3
  8. Progresul Șomcuta – 1p (2-11) – 3
  9. CSM Satu Mare – 0p (5-8) – 3
  10. Someșul Dej – 0p (2-7) – 2

Etapa 3 (17/18 septembrie): CFR Cluj 2 – Someșul Dej; Satu Mare – Sportul Șimleu; CS Minaur – SCM Zalău; Lotul Băile Felix – Progresul Șomcuta; CA Oradea – Luceafărul.