Minaur încearcă să urce în clasamentul Ligii a doua

Sâmbătă dimineața, de la ora 11.00, stadionul “Viorel Mateianu” din Baia Mare va fi gazda partidei dintre CS Minaur și CSM Slatina, joc din cadrul etapei a cincea din Liga 2. Intrarea la meci se face pe bază de abonament sau achitând contravaloarea unui bilet de intrare (10 lei la tribună oficială, 5 lei în rest). Biletele se pot procura de la sediul clubului de la Sala Polivalentă (vineri, 10.00 – 14.00), iar sâmbătă, cu începere de la ora 9.30, de la stadion.

Partida va fi arbitrată de George Cătălin Roman (Timișoara) – Csaba Antal (Baciu – Cluj), Petrică Ionuț Cîmpeanu (Cluj-Napoca). Rezervă: Mircea Salomir (Cluj-Napoca). Observator arbitri: Ștefan Szilaghi (Satu Mare). Delegat joc: Daniel Sabou (Zalău).

Minaur și Slatina sunt în acest moment cam la aceeași cotă în clasament, fiecare cu câte cinci puncte, doar că oltenii au un golaveraj mai bun. Minaur vine după o primă victorie în campionat, 1-0 în deplasarea de la Metaloglobus și este la al doilea meci pe teren propriu din acest sezon (după 1-1 cu Ripensia).

Etapa 5
  • Steaua București – Politehnica Iași (vineri, 2 septembrie, 16.30)
  • Progresul Spartac – FC Brașov (sâmbătă, 3 septembrie, 11.00)
  • Viitorul Pandurii Tg. Jiu – CSC Șelimbăr (sâmbătă, 11.00)
  • Unirea Dej – Unirea Constanța (sâmbătă, 11.00)
  • Unirea Slobozia – AFK Miercurea Ciuc (sâmbătă, 11.00)
  • CS Minaur Baia Mare – CSM Slatina (sâmbătă, 11.00)
  • Ripensia Timișoara – Metaloglobus București (sâmbătă, 11.00)
  • Oțelul Galați – Politehnica Timișoara (sâmbătă, 11.30)
  • Concordia Chiajna – Dinamo București (duminică, 4 septembrie, 11.00)
  • Gloria Buzău – CSC Dumbrăvița (luni, 5 septembrie, 16.30)

Clasament

  1. Comunal Șelimbăr – 10p (8-2) – 4
  2. Unirea Slobozia – 10p (7-2) – 4
  3. Politehnica Iași – 10p (6-2) – 4
  4. Unirea Dej – 9p (8-6) – 4
  5. Oțelul Galați – 8p (7-4) – 4
  6. Gloria Buzău – 7p (6-5) – 4
  7. Steaua București – 7p (6-6) – 4
  8. FK Miercurea Ciuc – 6p (8-6) – 4
  9. Progresul Spartac – 6p (5-3) – 4
  10. CSM Slatina – 5p (6-4) – 4
  11. FC Brașov – 5p (2-2) – 4
  12. Minaur Baia Mare – 5p (3-5) – 4
  13. Concordia Chiajna – 4p (4-6) – 4
  14. CSC Dumbrăvița – 4p (4-7) – 4
  15. Poli Timișoara – 4p (1-4) – 3
  16. Pandurii Tg. Jiu – 3p (3-5) – 4
  17. Dinamo București – 3p (4-8) – 4
  18. Unirea Constanța – 3p (4-8) – 4
  19. Ripensia Timișoara – 1p (2-6) – 4
  20. Metaloglobus – 1p (2-6) – 4

Etapa 6 (10 septembrie):  FC Brașov – Metaloglobus; Slatina – Ripensia; Miercurea Ciuc – CS Minaur; Dumbrăvița – Slobozia; Poli Iași – Gloria Buzău; Dinamo – Steaua; Constanța – Concordia; Șelimbăr – Unirea Dej; Poli Timișoara – Pandurii; Progresul – Oțelul