CS Minaur pierde la Oradea, dar înfrângerea nu schimbă mult datele problemei

S-a reluat și campionatul Ligii a III-a, cu a doua etapă din retur. CS Minaur s-a deplasat la Oradea, una a întâlnit-o pe CAO, echipă aflată cu o poziție în urma echipei noastre, dar care după etapa de astăzi ne-a egalat la puncte. Eșecul de la Oradea nu schimbă mult datele problemei, doar că o aduce acum și pe CAO în lupta pentru primele două poziții.

Jocul a fost unul echilibrat și destul de bun, peste media Ligii a III-a, cu Minaur controlând prima parte a jocului, însă fără a fi eficientă la finalizare. În min. 14, irosim o imensă șansă de gol: Zaluschi a centrat de pe dreapta, iar Vasile Pop a trimis peste poartă, nemarcat, din 5-6 m. Mai apoi, Donca încearcă vigilența portarului echipei gazdă, dar șutul său din 19m este prins fără dificultate. Tot Minaur se află în atac și mai ratează o ocazie în min. 23, atunci când Alexandru Pop a șutat din 12-13m lateral dreapta, pe lung, dar și pe lângă poartă. Un minut mai târziu, Zaluschi nu-l poate învinge pe Verdeș din 14. N-am marcat noi, au marcat gazdele, la singura lor acțiune cu adevărat periculoasă: un balon trimis peste apărarea noastră ajunge la Hosu, acesta înaintează puțin și șutează plasat în stânga lui Gudea: 0-1.

Jocul este mult mai închis după pauză, cu gazdele încercând să păstreze rezultatul. Egalarea vine după o fază lucrată pe partea dreaptă, urmată de o pasă în centru și un put din 18m al lui Donca în stânga portarului: 1-1 (min. 66). Gazdele încearcă să înscrie din nou și au o ocazie în min. 71, când Gherman încearcă un lob peste Gudea, de la 27m, însă portarul echipei noastre reține. Când toată lumea aștepta fluierul final, în al doilea minut de prelungire, Codoban șutează superb de la 28m, direct în viclul din stânga porții apărate de Gudea: 2-1.

CAO Oradea – CS Minaur Baia Mare: 2-1 (1-0)
  • Stadionul “Iuliu Bodola” din Oradea
  • Arbitri: Vladimir Andrei Nagy (Măhăceni – Alba) – Casian Băla (Arad), Răzvan Nistoran (Reșița). Obs. Ștefan Szilagyi (Satu Mare), Leontin Moga (Zalău)
  • Cartonașe galbene: Gherman (6), Codoban (68) / Bogdan Matei (19), Nistor (63), Hațiegan (85)
  • CAO Oradea: Cosmin Verdeș – Cristian Copil, Bogdan Mintaș, Daniel Stan, Loren Ioviță, Raul Ardelean, George Gherman, Constantin Roșu, Claudiu Codoban, Alexandru Lezeu, Marius Roșu
  • Rezerve: Radu Bob – Alexandru Popa, Alin Panti, Patrick Blăgea, Tudor Cociș, Victor Dobrescu, Cristian Urbanowski, Cosmin Letan, Vlad Ghețe
  • Antrenori: Dorin Fărcaș, Dorin Mihuț
  • CS Minaur: Alexandru Gudea – Alexandru Core, Adrian Popa, Andrei Tînc, Bogdan Matei (59, Răzvan Lupu), Andrei Ofrim (86, Denis Matei), Mircea Donca, Paul Nistor (68, Bogdan Minteuan), Vasile Pop, Adrian Zaluschi (59, Alexandru Hațiegan), Alexandru Pop (86, Krisztian Szekely)
  • Rezerve: Karoly Fila – Cristian Paul, Claudiu Vereș, Valer Giurgiu
  • Antrenori: Vasile Miriuță, Vlad Ungureanu, Marius Marian
Etapa 11 (sâmbătă, 13 martie, ora 15.00)
  • Luceafărul Oradea – CSC Sânmartin: 2-2