Serie aproape neschimbată pentru Minaur

Federația Română de Fotbal a stabilit și aprobat, prin ședință de Comitet de Urgență, componența celor zece serii ale noului sezon de Liga 3, ediția 2021-2022, programat să aibă startul la 26 august 2021.

Seria 10: CS Minaur Baia Mare, SCM Zalău, CA Oradea, Lotus Băile Felix (fosta CSC Sânmartin), Sportul Șimleu Silvaniei, Someșul Dej, CSM Satu Mare, Progresul Șomcuta Mare, Luceafărul Oradea, CFR Cluj 2.

FRF a aprobat, în ședința de Comitet Executiv din 27 iunie 2021, sistemul competițional al campionatului Liga 3, edi?ia 2021-2022. În noul sezon vor participa tot 100 de echipe împărțite în zece serii a câte zece competitoare, cum s-a întâmplat și în sezonul 2020-2021. Federația a decis ca noua ediție a Ligii 3 să se dispute în trei faze.

În Faza I are loc sezonul regular, 10 serii, cu 10 echipe fiecare, cu meciuri tur-retur, rezultând un total de 18 etape, adică 18 meciuri de fiecare formație.

Faza a II-a este numită partea de campionat în care în fiecare serie se va disputa un play-off, între primele patru clasate, și un play-out, între celelalte șase echipe din clasament.

Play-off-ul se va juca în format tur-retur-tur, cu un total de 9 etape (pe baza tabelei Berger de 4). Play-out-ul se va juca în format tur-retur, 10 etape (pe baza tabelei Berger de 6).

Locul ocupat de fiecare echipă în clasamentul final al sezonului regular va da ordinea la stabilirea meciurilor pentru play-off, respectiv play-out. Locul 1 în sezonul regular este poziția 1 în play-off, respectiv locul 5 în sezonul regular este poziția 1 în play-out, ș.a.m.d.

După încheierea Fazei a II-a se trece la ultima partea de campionat. În Faza a III-a vor participa doar primele două clasate din play-off-uri, 20 de echipe în total. Se vor disputa două runde de baraj, exact cum a avut loc și în ediția trecută.

În runda semifinalã – cele 20 de echipe vor fi împerecheate în zece dueluri în dublă manșă. De această dată, nu se va mai trage la sorți pentru stabilirea primei echipe gazdă, ci echipele de pe locurile 1 vor fi gazde în manșa retur.

Ulterior, cele zece câștigătoare ale primei runde vor fi împerecheate în cinci dueluri ce vor fi decise în dublă manșă. De această dată însă, gazda meciului tur va fi decisă prin tragere la sorți.

În ceea ce privește retrogradarea, cele mai slabe clasate nu vor mai disputa baraje de menținere cu echipele campioane de Liga 4. Vor retrograda direct ultimele două clasate din play-out-ul fiecărei serii, împreună cu echipa de pe locul 4 din play-out cu cea mai slabă linie de clasament. În total vor retrograda în Liga a patra 21 de echipe și vor promova în Liga a treia 21 de campioane județene.