Minaur este gata de primul meci în Liga a doua

Vineri după-amiază, de la ora 17.00, stadionul “1 Mai” din Slobozia va fi gazda partidei dintre AFC Unirea Slobozia și CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul primei etape a campionatului Ligii a 2-a. Partida va fi transmisă în direct la posturile Digi, Prima și Orange.

Unirea Slobozia a disputat șase amicale în această vară: 8-0 cu Abatorul Slobozia, 2-0 cu Gloria Buzău, 5-0 cu Dinamo, 3-0 cu SC Oțelul, 9-1 cu CSM Codlea și 1-1 cu FC Brașov. Echipa a fost condusă până în vară de Adrian Mihalcea, iar după acesta a făcut pasul spre Liga 1, locul său a fost luat de Constantin Enache.

Slobozia: Contra, Ciupercă, Păduraru – Ciobanu, Dinu, Perju, C. Toma, Coadă, Prejmerean, Silaghi, Ekollo, Boțogan, C. Rus, Ibrian, Lazăr, Dorobanțu, Cruceru, Lemnaru, Afalna, Radu, Gîrbăcea, Bolohan, Ilie, Golda.

Lotul CS Minaur
  • Portari: 77. Raul Băilă, 12. Alexandru Costache, 29. Emanuel Breban
  • Fundași: 4. Jhon Mondragon, 5. Gabriel Oiță, 27. David Simion, 2. Catalin Jucan, 97. Iustin Neacșu, 24. Abdoulaye Niakate, 21. Marius Potcoavă, 22. Alexandru Stoian, 13. Cătălin Alexe, 3. Răzvan Lazăr
  • Mijlocași: 11. Florin Chitaș, 7. Sergiu Ciocan, 10. Mircea Donca, 55. Ricky Gneba, 93. Viorel Chinde, 88. Alexandru Mărieș, 8. Denis Matei, 23. Raphael Stănescu, 17. Alin Văsălie
  • Atacanți: 9. Ciprian Stanciu, 30. Darius Gherman, 70. Marco Petran, 19. Kevin Bakare, 28. Cassama Muacir, 20. Bogdan Rotar
  • Antrenori: Ciprian Danciu, Vlad Ungureanu (secund), Alin Bota (cu portarii)
Programul complet al rundei:

Joi, 4 august, ora 18.00

  • Progresul Spartac – Dinamo (televizare: DigiSport, OrangeSport, PrimaSport). Arbitri: Claudiu Marcu – Alexandru Filip (Constanța), Cristian Ilinca (Craiova). Rezervă: Constantin Olaru (Râmnicu Vâlcea). Observatori: Laurențiu Vărgatu (Brăila), Adrian Petre (Buzău)

Vineri, 5 august, ora 17:00

  • Unirea Slobozia – CS Minaur Baia Mare (stadionul “1 Mai” din Slobozia – televizare: DigiSport, OrangeSport, PrimaSport). Arbitri: Vlad Băban (Iași) – Cosmin Vatamanu (București), Daniel Vlase (Galați), Rezervă: Bogdan Neculcea (București). Observatori: Bogdan Zamfirescu (Botoșani), Lucian Cîrjă (Constanța)

Sâmbătă, 6 august, ora 11:00

  • CS Comunal {elimbăr – FC Brașov
  • Politehnica Timișoara – Unirea Constanța
  • Viitorul Pandurii Târgu Jiu – CSC Dumbrăvița
  • Unirea Dej – FK Miercurea Ciuc
  • Concordia Chiajna – CSM Slatina
  • Gloria Buzău – Ripensia Timișoara

Sâmbătă, 6 august, ora 11:30

  • SC Oțelul Galați – Politehnica Iași (televizare: DigiSport, OrangeSport, PrimaSport)

Marți, 9 august, ora 20:30

  • Steaua București – Metaloglobus București (televizare: DigiSport, OrangeSport, PrimaSport)

 

Sezonul regular va avea 19 etape și se va juca doar în sistem tur

În play-off se vor califica primele 6 echipe.

Play-off-ul se va juca tur-retur (10 etape). Primele două clasate promovează în Liga 1. Locurile 3 și 4 joacã baraj (tur-retur) cu echipele de pe locurile 7 și 8 din play-out-ul Ligii 1

Restul de 14 echipe vor juca în play-out, urmând a fi împărțite în două grupe:

grupa A: formată din echipele clasate pe locurile 8, 9, 12, 13, 16, 17, 20

grupa B: formată din echipele clasate pe locurile 7, 10, 11, 14,15, 18, 19

Play-out-ul se va juca doar în sistem tur (7 etape). Din fiecare grupă din play-out vor retrograda locurile 6 și 7. Echipele de pe locul 5 vor juca baraj.