Minaur pierde cu Turda în ultimul meci al anului

Miercuri, CS Minaur a întâlnit Potaissa Turda, în ultima etapă a turului din Liga Zimbrilor. Din păcate, echipa noastră a pierdut meciul cu 24-18 (11-9). A fost un joc echilibrat în prima sa parte, cu Turda mai mereu la conducere și cu Minaur încercând să treacă la un nivel superior, însă de fiecare dată au apărut ratări incredibile (7m, contraatacuri) sau baloane pierdute pe greșeli tehnice individuale. De asemenea, n-am știut profita de superioritățile numerice, în niciuna dintre acestea nereușind măcar un gol mai mult ca adversarul.

În urma acestui rezultat, Minaur încheie anul pe locul 5 în Liga Zimbrilor, plus o calificare în optimile de finală ale EHF European Cup.

Am avut un echilibru evident până la 5-5 (14), după care Potaissa a preluat conducerea: 7-5 (18), 8-6 (20), 9-7 (22). La acest scor, Nenad Savic l-a faultat grosolan pe Toledo și a primit cartonaș roșu și albastru. La pauză s-a intrat cu 11-9 și speram la mai mult de la a doua repriză.

N-a fost să fie, Turda reușind să se distanțeze la cinci goluri, 16-11 (42), handicapul fiind micșorat în min. 55, când a fost 19-16. În ultimele cinci minute ale partidei, Turda a marcat de cinci ori, în timp ce echipa noastră doar de două ori.

AHC Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare: 24-18 (11-9)
  • Sepsi Arena din Sf. Gheorghe
  • Arbitri: Radu Iliescu – Doru Pascu Manea (București). Observator FRH: Gheorghe Năsturel (Reșița)
  • Aruncări de la 7m: 1-3 (transformate: 1-1; au ratat Csepreghi, Kotrc). Minute de eliminare: 8-2 (în min. 23, Savic a primit direct cartonaș roșu și albastru pentru fault dur)
  • Potaissa: Irimuș (11 intervenții, a marcat un gol), Șelaru (a apărat 2 de 7m) – D. Pop 4/4, Talas 4/5, Ghiță 4/9, R. Pavel 3/5, Cântec 3/5, Szoke 2/5 (unul din 7m), Zacaciurin 1/1, R. Lazăr 1/1, Dragas 1/4, Ghivil 0/1, Thalmaier 0/1, D. Iancu, Savic, Rohozneanu. Antrenor: Horațiu Gal
  • CS Minaur: Ionuț Ciobanu (11 intervenții) – Alexandru Csepreghi 4/8, Jose Guilherme de Toledo 3/6, Călin Căbuț 3/6, Ionuț Ramba 2/3, Milan Kotrc 2/7 (unul din 7m), Edimilson Andrade de Araujo 1/1, Georgel Haiduc 1/2, Tomas Cip 1/2, Albert Cristescu 1/2, Robert Nagy 0/1, Andrei Buzle 0/1. Antrenori: Adrian Petrea și Alexandru Sabou.