Daniel Bera salvează un punct din meciul pe care l-am avut în mână

Etapa a 11-a din Liga Zimbrilor la handbal masculin s-a disputat vineri, în București, în sălile Rapid și Apollo. CS Minaur a evolua îmopotriva echipei Steaua București. Un meci interesant, un meci dramatic, cu răsturnări incredibile de scor, încheiat la egalitate, după ce Bera a marcat cu două secunde înainte de final. Însă, nu uităm că Minaur a condus 16-10 (min. 34), iar cu cinci minute și jumătate înaintea ultimului fluier a fost 23-21. La fel de adevărat este și că era să rămânem fără nimic.

Băimărenii au avut mari probleme de lot, principalele trei “guri de tun” lipsind. E vorba de Alexandru Csepreghi (ruptură musculară), Jose de Toledo (în refacere) și Edmilson Andrade de Araujo (în izolare). Au mai lipsit Barna Buzogany (operat), Sergiu Makaria și Tudor Buguleț (ambii în izolare), iar Daniel Mureșan, Nikola Skrobic au venit și ei după o perioadă de izolare.

Steaua a condus 1-0, după care Minaur a preluat frâiele jocului și, pe fondul unei apărări foarte bune și a intervențiilor portarului Ionuț Ciobanu s-a distanțat de adversara ei: 2-7 (12). Steaua nu lasă garda jos, se străduiește să revină în meci și reușește parțial, diferența fiind de 3-4 goluri. La pauză, 10-14.

Partea a doua este diferită. Stavrositu este inspirat cui Bucătaru în poartă, care își ajuta esențial echipa. De asemenea, mută jocul pe pivotul Grbovic, care s-a descurcat senzațional. La noi e clar că doar Ramba, Căbuț și Buzle pot arunca, iar apărarea stelistă și-a luat măsuri, interii noștri fiind nevoiți să arunce mult de afară. Intervine și oboseala, intervin și greșelile iminente și Minaur pierde serios teren de la 10-16 (34) până la 18-20 (50) – 16 minute în care am marcat doar de patru ori.

Mihalcea egalează la 23 în min. 56.33, iar finalul este dramatic, plus că arbitrii din Constanța “ratează” măcar două faze. Căbuț pasează departe de Cristescu, contraatac Steaua și Constantina înscrie: 24-23 (56.50). Nici Buzle nu-l poate angaja pe Cristescu, Steaua pleacă pe faza a doua și Milosevic calcă semicercul. Căbuț reușește să înscrie: 24-24 (57.57). Roșu scapă balonul în extrema stângă, apoi aruncarea lui Căbuț e prinsă de Bucătaru (58.40). Steaua este în atac, Khairy face pași, nu se sancționează, iar imediat Stavrositu cere time-out (se pare că tocmai asta i-a și spus centrului egiptean, din ce s-a văzut la TV). Atac al “militarilor”, Mihalcea “se urcă” pe Daniel Bera, aruncă în scurt și înscrie – forțare în atac, Bera fiind în afara semicercului. Mai sunt 10 secunde și este eliminat Krsto Milosevic. Se construiește o fază pentru Bera, acesta pătrunde în extremă și înscrie pe lung pentru 25-25. Nu mai e timp pentru nimic, dar ceva regrete chiar avem.

Steaua București – CS Minaur Baia Mare: 25-25 (10-14)

• Sala “Apollo” din București
  • Arbitri: Ionuț Cazan și Gesur Suliman (Constanța). Observator FRH: Gheorghe Bejinariu (Pitești)
  • Aruncări de la 7m: 4-1 (transformate: 3-1; a ratat Constantina). Minute de eliminare: 6-8
  • Steaua: Tudor Stănescu (2 intervenții), Alexandru Bucătaru (11 intervenții) – Nemanja Grbovic 8/9, Andrei Mihalcea 5/7 (unul din 7m), Gheorghe Constantina 5/6 (2 din 7m), Krsto Milosevic 4/9, Samvel Aslanyan 1/3, Sergiu Olaru 1/2, Martin Johansson 1/1, Alin Roșu, Yuri Pop 0/1, Ahmed Khairi, Valentin Ivancenco, Victor Vartic, Gabriel Burlacu. Antrenor: Marius Stavrositu
  • CS Minaur: Ionuț Ciobanu (10 intervenții, a apărat un 7m), Răzvan Pop – Călin Căbuț 6/11 (unul din 7m, Milan Kotrc 4/5, Andrei Buzle 4/7, Ionuț Ramba 4/9, Albert Cristescu 2/2, Tomas Cip 2/2, Daniel Bera 1/1, Robert Nagy 1/1, Georgel Haiduc 1/2, Daniel Mureșan, Mihai Dobra. Nikola Skrobic, Erik Pop și Mihai Bușecan nu au evoluat. Antrenori: Adrian Petrea și Alexandru Sabou

4. CSM București – 24p (305-273) – 11
  5. Minaur Baia Mare – 22p (241-212) – 11
  6. Steaua București – 21p (263-239) – 11
  7. Poli Timișoara – 21p (227-212) – 11
  8. CS HC Buzău – 19p (293-290) – 11
  9. CSM Făgăraș – 15p (213-213) – 11
  10. CSM Vaslui – 13p (274-297) – 11
  11. Dunărea Călărași – 12p (242-236) – 11
  12. CSM Focșani – 12p (145-177) – 11
  13. CSU Suceava – 11p (262-293) – 11